A A+ A++

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Do 30 czerwca prowadzący firmy mają czas na złożenie wniosku.

Zgodnie z wprowadzonymi w ubiegłym tygodniu przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe.

– Ci przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z zapisów „tarczy antykryzysowej” mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek – informuje Iwona Kowalska-Matis,  regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W tej sytuacji, nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał wobec takich osób postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy przedsiębiorca wniosek już złożył, czy też dopiero zastanawia się nad taką możliwością – dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają prawa do zwolnienia mogą złożyć wniosek m.in. o odroczenie terminu zapłaty składek i rozłożenie zaległości na raty. Rzeczniczka zapewnia, że ci przedsiębiorcy są zwolnieni z opłaty prolongacyjnej.

Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą też z niego skorzystać samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

– Dla wszystkich ważne jest to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo zarówno do bezpłatnego leczenia jak i świadczeń z ubezpieczeń społecznych za czas zwolnienia ze składek – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.

ZUS zachęca też do elektronicznego złożenia wniosku o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe poprzez konto na PUE ZUS. To przyspiesza procedurę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwałtowny spadek liczby wypadków. Będzie zwrot składek OC?
Następny artykułWirusolog: Wirus SARS-CoV-2 badany na klamce nie był zaraźliwy