Fundacja rodzinna ma być receptą głównie dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy zazwyczaj posiadają znaczne aktywa.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy wprowadzającej do polskiego prawa fundacje rodzinne miał zostać opublikowany jeszcze w 2020 r. Tymczasem resort rozwoju nadal „finalizuje” prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Czy zatem planowana data wejścia w życie – 1 stycznia 2022 r. – nie jest zagrożona?
Wprowadzenie instytucji w postaci fundacji rodzinnej stanowi w naszym ustawodawstwie nowy środek na przekazanie rodzinnego majątku. Jest to więc pożądane rozwiązanie dotykające sukcesji firm rodzinnych, które daje możliwość przekazania majątku rodzinnego na rzecz wybranych następców.
Czytaj też: Fundacja rodzinna zadba o integralność majątku
Taka fundacja rodzinna jest zatem cennym narzędziem w procesie planowania transferów pokoleniowych. Dlatego wprowadzenie tego modelu stało się popularne m.in. w Austrii, Holandii, Malcie, Szwajcarii, Niemczech, Szwecji.
Trwałość i niepodzielność
Głównym …
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych te … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS