Chińscy naukowcy pochwalili się sukcesem w zakresie odmładzania myszy za pomocą krwi młodszych osobników. W nowym badaniu przedłużyli życie myszy do ludzkiego odpowiednika 120-130 lat.
Jak informuje South China Morning Post, chińscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w badaniach nad przeciwdziałaniem starzeniu się. Wykorzystując krew młodszych myszy, wydłużono długość życia myszy laboratoryjnych do ludzkiego odpowiednika 120-130 lat. Badanie prowadzone przez Uniwersytet w Nanjing skupiało się na wyizolowaniu składnika przeciwdziałającego procesom starzenia występującego we krwi młodych myszy.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie Nature Aging ujawniają, że badaczom udało się uzyskać niezwykłe rezultaty. U samców myszy w wieku 20 miesięcy, którym podawano cotygodniowe zastrzyki z tego składnika krwi, zaobserwowano niezwykły wzrost długości życia o 22,7 proc., a najdłużej żyjąca mysz dożyła 1266 dni, podczas gdy średnia długość życia myszy wynosi 840 dni.
Według Zhanga Chenyu, współkierownika badania i jego współpracowników, zastrzyki nie tylko wydłużają życie, ale i zmniejszają związany z wiekiem spadek funkcjonalności różnych narządów, w tym hipokampu, mięśni, serca, jąder i kości. Przy okazji odniósł się on również do obaw o potencjalne nadużycia i implikacje etyczne tych badań, podkreślając, że ich celem jest identyfikacja silnych czynników odmładzających, które można zastosować w ukierunkowanych terapiach i podawać w postaci leków, a nie wymiany osocza.
A skoro już mowa o tych “silnych czynnikach odmładzających”, badanie rzuca światło na mechanizm obejmujący małe pęcherzyki zewnątrzkomórkowe (sEV), które odgrywają kluczową rolę w odwracaniu zmian zwyrodnieniowych związanych z wiekiem u starszych gryzoni. Występują one w różnych płynach ustrojowych, w tym we krwi, przenosząc kwasy nukleinowe i b … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS