A A+ A++

Od 7 do 11 października trwa VI Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego. Tegoroczna edycja Human Week odbywa się pod hasłem „Bezpiecznie razem”, które podkreśla, jak ważne dla zdrowia psychicznego jest poczucie bezpieczeństwa, jakie daje wspólnota. Przez cały tydzień odbywać się będą wykłady, warsztaty i spotkania skupione na wzmacnianiu zdrowia psychicznego oraz budowaniu wspólnoty.

Fot. krakow.pl

Celem wydarzenia organizowanego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, jak co roku jest zwiększenie świadomości mieszkańców Krakowa w kwestii zagrożeń jakie mogą wywołać problemy psychiczne. Organizatorzy chcą zainteresować mieszkańców tematyką zdrowia psychicznego poprzez różne wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane w przestrzeni miejskiej. To także okazja, aby zwrócić uwagę na realną pomoc a nie stygmatyzowanie osób borykających się z problemami psychicznymi. VI Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego zachęca do refleksji nad bezpieczeństwem w kontekście jednostek, rodzin, społeczności lokalnych i całego kraju. To szczególnie istotne w obliczu nowych przepisów dotyczących ochrony dzieci i młodzieży.

– Marzę o tym, abyśmy w Krakowie byli wspólnotą ludzi, którzy zawsze dostrzegają drugiego człowieka. Wspólnotą, w której każda osoba czuje się bezpiecznie i nie wstydzi się prosić o pomoc, gdy jej potrzebuje. Bądźmy społecznością, która nie stygmatyzuje, a okazuje wsparcie każdej i każdemu. Mieszkanki i mieszkańcy mający problemy ze zdrowiem psychicznym, są takimi samymi, pełnoprawnymi obywatelkami i obywatelami naszego wspaniałego miasta – mówiła zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman podczas inauguracji VI Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.

Jak dodała zastępczyni prezydenta szczególnie ważne wyzwania dla Krakowa, którymi będzie się zajmować, są związane ze właśnie ze zdrowiem psychicznym. Wśród nich wymieniła m.in. bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży, działania na rzecz dobrostanu nauczycieli i pracowników szkół, osób w kryzysie bezdomności czy też związane z samotnością osób starszych.

Wszystkie wydarzenia w ramach Human Week są niezwykle wartościowe, ale szczególnie warty polecenia jest udział w kilku wyjątkowych spotkaniach:

  • Wykład otwierający prof. Dominiki Dudek na temat stygmatyzacji w zdrowiu psychicznym będzie punktem wyjścia do zrozumienia, jak ważna jest otwarta rozmowa na ten temat
  • Warsztat „Pracoholizm i wypalenie zawodowe” poruszy istotne kwestie w dzisiejszym, często nadmiernie zapracowanym społeczeństwie. To nie tylko temat zawodowy, ale także osobisty – uczy, jak rozpoznać oznaki wypalenia i jak sobie z nim radzić
  • Nieco inny, ale równie ważny temat poruszy spotkanie „Chemseks, sevesex”, które dotyka zagadnień związanych z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi oraz ich wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne. To odważne, ale potrzebne rozmowy, które pomagają lepiej zrozumieć problem i zwiększyć świadomość społeczną
  • Warsztaty „Gdy tracisz kontrolę nad emocjami…” będą doskonałą okazją, by nauczyć się konkretnych strategii radzenia sobie z intensywnymi emocjami w sytuacjach kryzysowych. W dzisiejszym świecie stresu i presji, umiejętność regulacji emocji staje się kluczowa, dlatego to spotkanie może przynieść wiele cennych wskazówek

Program towarzyszący:

Dzień Otwarty Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery”
wtorek, 8 października w godz. 12.00–17.00
Szkoła Podstawowa nr 61, ul. W. Popławskiego 17

Krakowski Ośrodek Kariery zaprasza nauczycieli, doradców zawodowych, rodziców i uczniów krakowskich szkół podstawowych i średnich na dzień otwarty w swojej siedzibie. Dzień otwarty będzie okazją do rozmowy z doradcami zawodowymi, psychologami, logopedami, pedagogami, mediatorami oraz pracownikami sekretariatu. Może przyjść każdy, kogo interesuje funkcjonowanie poradni, poszukuje wsparcia w wyborze ścieżki edukacyjnej lub ma wątpliwości, co do własnych możliwości.

Stoisko informacyjne Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery”
czwartek, 10 października w godz. 10.30–14.30
Pałac Potockich, Rynek Główny 20, Kraków

Na stoisku będą dostępni doradcy zawodowi poradni, którzy będą udzielać informacji na temat funkcjonowania poradni.

Szczegółowy harmonogram VI edycji Human Week dostępny jest na humanweek.pl i facebook.com.


Działania Miasta Kraków z zakresu pomocy psychologicznej dla wszystkich mieszkańców Krakowa:

Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej – 4 punkty stacjonarne

Funkcjonują 4 stacjonarne punkty pomocy psychologicznej w dzielnicach: Nowa Huta, Śródmieście, Podgórze, Krowodrza, które łącznie skupiają wszystkie dzielnice. Centra umożliwiają bezpłatne konsultacje psychologiczne dla mieszkańców Krakowa. W razie zgłoszonej potrzeby konsultacje mogą odbywać się także w trybie zdalnym. Konsultacje przeznaczone są dla osobób doświadczających konfliktów rodzinnych, przemocy w rodzinie, osobom uzależnionym, cierpiącym na choroby psychiczne, dzieciom i nastolatkom doświadczającym problemów wynikających z dorastania, osobom przeżywającym trudności psychiczne w związku z pandemią koronowirusa lub wojną w Ukrainie.

Działania Miasta Kraków z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży:

Kampania społeczna „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”

Jesienią 2023 r. Miasto prowadziło kampanię społeczną „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj” skierowaną do rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym, która miała za zadanie wzmocnienie więzi rodzinnych, przekazanie opiekunom wiedzy na temat zagrożeń i negatywnego wpływu nadmiernego korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych oraz wyposażenie ich w narzędzia regulujące czas ekranowy. Kampania docelowo miała poprawić dobrostan psychiczny dzieci. W ramach kampanii stworzono artykuły poradnikowe opublikowane na stronie internetowej zareaguj.info, wywiady ze specjalistami psychiatrii, psychologii itp.

W kontynuacji kampanii społecznej pod koniec 2023 r. Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień prowadziło na terenach szkół otwarte spotkania z rodzicami, podczas których omawiano zachowania ryzykowne w internecie i przekazywano wiedzę na temat instalowania w telefonach narzędzia kontroli rodzicielskiej.

Warsztaty „Cyfrowy świat”

Warsztaty profilaktyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej dla dzieci z kl. 4-6 szkół podstawowych. Celem działania jest przeciwdziałanie uzależnieniu dzieci od urządzeń cyfrowych i Internetu oraz profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci. Dodatkowym elementem są wykłady psychoedukacyjne organizowane dla rodziców z możliwością indywidualnych konsultacji.

Zielony Domek przy ul. św. Marka 21a

Zielony Domek to miejsce psychologicznego wsparcia, spotkań, zabawy i odpoczynku dla rodziców z dziećmi do lat 3 oraz osób oczekujących na potomstwo. Wsparcie psychologiczne udzielane jest anonimowo, nieodpłatnie, bez konieczności zapisywania się.

Strefa Nastolatka w Dworku Białoprądnickim

Strefa Nastolatka to zadanie realizowane od 2017 r. przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych. W Strefie Nastolatka młodzi ludzie mogą anonimowo uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach osobistych, rodzinnych, szkolnych. Projekt skierowany jest dla nastolatków, którzy mają trudną sytuację w domu, w szkole, w relacjach z rówieśnikami, doświadczają przemocy fizycznej, psychicznej, borykają się z chorobą alkoholową rodziców/opiekunów, znaleźli się w kryzysie. Strefa otwarta jest także dla rodziców/opiekunów.

Program „#Ogarniam Życie”

Miejski program skierowany do młodzieży z krakowskich szkół podstawowych (kl. 7, 8) i średnich. Udział w programie ma wzmocnić u młodych ludzi poczucie sprawczości i inspirować ich do podejmowania wartościowych aktywności, a tym samym uchronić m.in. przed ryzykiem popadnięcia w uzależnienia. Zadanie realizuje Wydział Edukacji UMK, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, samorządowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne. W ramach działania młodzież uczestniczy w warsztatach, odwiedza jednostki miejskie, uczestniczy w aktywnościach sportowych (bieg „Ogarniam życie”), opracowują autorski program, który wdrażają w swoich szkołach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNareszcie ktoś przebija ten balon. Beka z kina superbohaterskiego na Max
Następny artykułCo za widok! Czekał na to ponad dwa lata