A A+ A++

fot. Radny Kazimierz Kozłowski – przewodniczący senior mijającej kadencji

Do zakończenia obecnej kadencji samorządu pozostało zaledwie kilka dni. Mieszkańcy wybrali już nowych radnych oraz nowego burmistrza Brzegu. Zanim lokalna władza zacznie podejmować decyzje, musi najpierw odebrać zaświadczenia o wyborze i złożyć uroczyste ślubowanie. Odbędzie się ono podczas pierwszej sesji rady miejskiej, które komisarz wyborczy zaplanował na 7 maja br.


Pierwszą sesję rady miejskiej Brzegu kadencji 2024- 2029 otworzy przewodniczący senior. Tradycyjnie na tymczasową funkcję zostaje wybrany radny najstarszy wiekiem, chociaż nie zawsze stanowi to regułę. W tym przypadku przewodniczącym seniorem najprawdopodobniej zostanie Kazimierz Kozłowski, tym bardziej, że radny Kozłowski sprawował już taką funkcję w obecnej, kończącej się kadencji.

W kolejnym kroku nowi radni odbiorą zaświadczenia o wyborze i złożą ślubowanie, a następnie powołają komisję skrutacyjną, która przeprowadzi proces głosowania nad wyborem prezydium Rady Miejskiej Brzegu – przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących.

Reklama – ciąg dalszy wpisu poniżej

Kiedy rada miejska zostanie już ukonstytuowana, zaświadczenie o wyborze na funkcję burmistrza odbierze nowo wybrana burmistrzyni Brzegu, a następnie złoży ślubowanie.

W tym miejscu warto przypomnieć to, o czym wiele osób zapominało przez ostatnią dekadę. Rada miejska jest organem stanowiącym i kontrolnym w gminie, natomiast burmistrz jest organem wykonawczym, a więc to radni posiadają uprawnienia m.in. do wyznaczania kierunków działań gminy i kontrolowania burmistrza. Wbrew pozorom utartym na błędnym rozumowaniu samorządu w ostatnich 10 latach, funkcja burmistrza nie oznacza jednowładztwa i wyższości nad radnymi, natomiast pełnienie mandatu radnego nie polega na pełnieniu roli maszynki do głosowania zgodnie z wolą i oczekiwaniem burmistrza.

W 21-osobowym składzie nowej rady miejskiej Brzegu pojawi się sporo nowych twarzy. Tym samym zabraknie długoletnich rajców, którzy na tym szczeblu samorządu przebywali od wielu kadencji. Z pewnością tegoroczne wybory samorządowe należały do partii politycznych, bo to właśnie z ich list wejdzie największa grupa radnych.

Kandydaci z PiS, którzy uzyskali mandat radnego:
Jerzy Wrębiak, Kazimierz Kozłowski, Andrzej Witkowski, Janusz Żebrowski, Dariusz Socha, Ryszard Różański, Katarzyna Grochowska, Elżbieta Stochnij

Kandydaci z PO, którzy uzyskali mandat radnego:
Tomasz Wikieł, Iwona Wojtycza-Frąckiewicz, Paweł Grabowski, Kamila Smoczkiewicz, Jadwiga Kulczycka, Ewa Kozioł, Waldemar Wysocki, Bożena Szczęsna

Kandydaci z Trzeciej Drogi, którzy uzyskali mandat radnego:
Marek Pyzowski, Tomasz Kubiak

Kandydatki ze stowarzyszenia TRZB, którzy uzyskali mandat radnego:
Ewelina Antonowicz oraz Violetta Jaskólska-Palus, natomiast w związku z wyborem Wioletty Jaskólskiej-Palus na funkcję burmistrza Brzegu, mandat radnego przypadnie kolejnej osobie z listy TRZB, która uzyskała najwięcej głosów, czyli Marcinowi Dorociakowi (jeśli nie zdecyduje się przyjąć mandatu radnego, otrzyma go kolejna osoba z listy).

Kandydat z bezpartyjnego komitetu, który uzyskał mandat:
Grzegorz Chrzanowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Carrefourze kupisz suszone świerszcze do jedzenia
Następny artykułStaż dla osób z niepełnosprawnościami