Każdy z Polaków do końca kwietnia ma obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym ze swoich przychodów. Dla wielu osób konieczność wypełniania wszystkich dokumentów jest prawdziwą zmorą. Warto jednak wiedzieć o tym, że wypełnienie PIT-u wbrew pozorom nie jest takie trudne. Specjalnie dla zapominalskich przygotowaliśmy poradnik, w którym omawiamy najpopularniejsze rodzaje druków PIT oraz terminy rozliczeń.
Rodzaje formularzy PIT
Rozliczanie PIT 2021 za pasem. Zgodnie z prawem, każdy z nas musi samodzielnie wybrać rodzaj formularza oraz wypełnić go informacjami zgodnymi z prawdą. Rodzaj wybranego formularza musi zależeć od tego, jakie są nasze dochody. “Który formularz PIT muszę wypełnić?” – to pytanie zadaje sobie sporo osób. Specjalnie dla nich omawiamy najważniejsze typy formularzy podatkowych.
PIT-28
Obywatele, którzy w poprzednim roku podatkowym rozliczali się ze skarbówką poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, są zobowiązani do wypełnienia deklaracji podatkowej o symbolu PIT-28 wraz z załącznikiem PIT-28A.
PIT-37
Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj formularza podatkowego. Rozlicza się na nim przeszło 18 milionów Polaków. Jest to deklaracja podatkowa przeznaczona dla osób, które:
- uzyskują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło,
- pobierają rentę/emeryturę,
- uzyskują wynagrodzenie z tytułu przekazania praw autorskich,
- pracują na kontrakcie menadżerskim.
PIT-38
Złożenie deklaracji PIT-38 to obowiązek osób, które w poprzednim roku podatkowym uzyskały dochód z tytułu zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych lub pożyczonych papierów wartościowych. Do tej kategorii zaliczają się także przychody z inwestycji w kryptowaluty.
PIT-39
Osoby, które w poprzednim roku podatkowym sprzedały nieruchomość, muszą złożyć zeznanie podatkowe o symbolu PIT-39. Warto wiedzieć, że dotyczy to wyłącznie tych nieruchomości, które nabyto lub wybudowano w latach 2015-2020.
Terminy składania deklaracji PIT
Do dnia 30 kwietnia 2021 roku (przypada w piątek) należy złożyć następujące deklaracje podatkowe: PIT-37, PIT-36, PIT-39, PIT-38.
Z kolei do dnia 1 marca 2021 należy złożyć deklarację podatkową o symbolu PIT-28.
Ulgi podatkowe w Polsce
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych dokładnie wskazuje, jakie są ulgi podatkowe w naszym kraju. Najpopularniejsze ulgi podatkowe w Polsce to:
- ulga na dziecko (prorodzinna),
- ulga internetowa,
- ulga dla krwiodawców,
- ulga z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego,
- ulga na psa przewodnika,
- ulga rehabilitacyjna (ulga na leki),
- ulga z tytułu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej,
- ulga abolicyjna,
- ulga z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenia społeczne.
Ile czasu czeka się na zwrot nadpłaconego podatku?
Czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku zależy od tego, w jakiej formie rozliczaliśmy się z urzędem skarbowym.
- Rozliczając się przez internet, zwrot podatku otrzymamy najpóźniej 45 dni po wysłaniu deklaracji.
- Rozliczając się w formie tradycyjnej, zwrot podatku otrzymamy najpóźniej 90 dni po wysłaniu deklaracji.
[artykuł partnerski]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS