Kilka tysięcy mieszkańców stolicy Portugalii, w tym głównie młodzieży, przeszło w niedzielne popołudnie przez centrum Lizbony protestując przeciwko obowiązującym w tym kraju przepisom pozwalającym na przeprowadzenie aborcji oraz eutanazji.
Wśród uczestników manifestacji dominowali katolicy z parafii aglomeracji lizbońskiej. Marsz odbywający się pod hasłem „Zawsze na rzecz życia” zakończył się protestem pod siedzibą Zgromadzenia Republiki, jednoizbowego parlamentu Portugalii. Uczestnicy wydarzenia pojawili się na proteście z transparentami, na których było m.in. napisane „Nie dla aborcji!”, „Nie dla eutanazji!”, „Wybierz życie!”.
W marcu br. rzecznik praw obywatelskich (RPO) Portugalii Maria Lúcia Amaral skierowała do Trybunału Konstytucyjnego (TK) tego kraju przepisy dotyczące zatwierdzonego w 2023 r. przez parlament prawa legalizującego eutanazję. Skargi na nową ustawę przekazały do RPO m.in. organizacje katolików świeckich oraz portugalscy katolicy jako osoby indywidualne.
W maju 2023 r. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podpisał ustawę legalizująca eutanazję. Niebawem organizacje katolików świeckich oraz Konferencja Episkopatu Portugalii wezwali personel placówek służby zdrowia do odmawiania udziału w eutanazji. Biskupi wyrazili przekonanie, że pracownicy placówek medycznych mogą skorzystać z klauzuli sumienia, aby nie brać udziału w eutanazji. Nowe przepisy określili oni mianem „prawa niosącego śmierć”.
Podpisana w 2023 r. przez prezydenta ustawa przewiduje, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, natomiast ta musi stwierdzić u pacjenta „cierpienie o dużym stopniu intensywności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS