A A+ A++

W sieci pojawiły się informacje sugerujące kolejną modyfikację irańskich dronów-kamikadze Shahed-136. Najpierw doczekały się lepszej anteny, a teraz znacząco większej głowicy bojowej, której masa wzrosła z 50 do 90 kg.

Shahed-136 doczekał się kolejnych rosyjskich poprawek. Nie jest dobrze
/Fars Media Corporation/ Creative Commons Attribution 4.0 International license /Wikimedia

Pod koniec września ubiegłego roku, niemal dokładnie w pierwszą rocznicę użycia przez Rosję irańskich dronów-kamikadze Shahed-136, Kijów przejął pierwszy egzemplarz tego bezzałogowca wyprodukowany przez Moskwę. I chociaż Iran zaprzeczył wtedy umowie eksportowej z Putinem, dane amerykańskiego wywiadu jasno wskazywały na uruchomienie rosyjskiej fabryki – po przechwyceniu drona okazało się też, że Rosja nie tylko samodzielnie wytwarza, ale i ulepsza ten model. 

W lokalnej wersji dronów Shahed-136 wykorzystywana jest nowa antena Kometa-M, znacznie bardziej zaawansowanej niż irańska antena satelitarna CRPA, która pierwotnie była zintegrowana z tym modelem. Kometa-M często bywa określana jako rosyjski odpowiednik JDAM, czyli zestawu ogonowego zamieniającego zwykłe bomby niekierowane w broń precyzyjnego rażenia i była już stosowana choćby w dronach Orlan. Jedną z jej podstawowych funkcji jest umożliwienie komunikacji dalekiego zasięgu zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojskowych.

Drony-kamikadze z większą głowicą

Teraz zaś za sprawą informacji, które wyciekły do sieci i krążą po Telegramie, dowiadujemy się o kolejnej aktualizacji charakterystyki bojowej amunicji krążącej Shahed-136 używanej przez Rosjan w Ukrainie. Warto tu zaznaczyć, że slajdy zawierające specyfikacje techniczne zostały opublikowane na kanale “russia no context” i nie mamy jeszcze ich oficjalnego potwierdzenia ze strony ukraińskiej czy jej zachodnich sojuszników, ale jeśli okażą się prawdziwe, będą fatalnymi wiadomościami dla Kijowa.

Wynika z nich bowiem, że Shahed-136, znany w Rosji jako “Geran-2”, został wyposażony w nową głowicę odłamkowo-burząco-zapalającą o nazwie “BCh-90” i masie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojenka o władzę w funduszu. Wojewoda świętokrzyski kontra zarząd województwa z PiS
Następny artykułSamorząd chce zapobiec przerwom w dostawie wody