Zabytkowy dworek w parku miejskim wreszcie doczeka się remontu. Gmina ogłosiła właśnie postępowanie na remont i przebudowę Poniatówki.
Starania o nadanie Poniatówce nowego życia trwają już od kilku lat. Aby rozpisać przetarg na rewitalizację zabytku, gmina musiała wykonać cały szereg opracowań i ekspertyz. Wreszcie wiosną tego roku udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Teraz pojawił się przetarg na remont i przebudowę Poniatówki oraz jej adaptację na cele muzealno-edukacyjne. W dworku ma się również pojawić kawiarnia.
– Oprócz remontu i renowacji samego budynku przetarg obejmuje budowę niezbędnych przyłączy oraz urządzenie terenu wokół. Jednak clou całego przedsięwzięcia – największą trudność ale zarazem największą wartość – stanowią planowane prace konserwatorskie: w zakresie renowacji cennych polichromii znajdujących się we wnętrzach oraz malowideł na elewacjach – opisuje radna Magdalena Woźniak, która nadzoruje przygotowania do rewitalizacji Poniatówki. – Zachowana i odrestaurowana zostanie dziewiętnastowieczna stolarka okienna, osiemnastowieczna i dziewiętnastowieczna stolarka drzwiowa piece kaflowe (w tym rekonstrukcja pieca z XVIII w.) klatka schodowa – drewniane schody wraz z balustradami oraz zabytkowe posadzki. Wzmocniona zostanie więźba dachowa, wykonane nowe pokrycie dachowe wraz z obróbką blacharską, wykonane izolacje oraz ocieplenie ścian fundamentowych Planowana jest konserwacja detalu architektonicznego w elewacji, drewnianych ganków, tynków wapiennych oraz cokołu z tynku romańskiego renowacja i przywrócenie rzeźby Fortuny w niszy elewacji wschodniej oraz waz.
Inwestycja nie będzie tania. Kosztorys inwestorski opiewa bowiem na 6,6 mln zł. – Dworek jest niewielki ale – ze względu na jego wartość zabytkową i historyczną – zakres i specyfika prac do wykonania są olbrzymie. W budżecie zapisanych mamy na ten cel ponad 6 mln zł – informuje Magdalena Woźniak.
Rewitalizacja Poniatówki powinna zakończyć się w ciągu 26 miesięcy od chwili podpisania umowy z wykonawcą.
Czytaj również: Konstanciński odcinek drogi 721 w rękach wojewody
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS