Ogłoszony na koniec grudnia przetarg na przebudowę ulic Geodetów, Energetycznej, Granitowej i Rubinowej wywołał wśród mieszkańców Józefosławia spore emocje. Inwestycja jest oczekiwana od wielu lat, nie brakuje więc entuzjazmu, że w końcu warunki na głównych wylotówkach z Józefosławia i Julianowa w kierunku ul. Puławskiej mają się poprawić. Wśród części kierowców pojawił się jednak niepokój związany z wizją jednoczesnego prowadzenia prac na ul. Energetycznej i Geodetów, co mogłoby doprowadzić do totalnego paraliżu drogowego. Cała inwestycja została podzielona na trzy zadania: rozbudowę Geodetów wraz z Rubinową, rozbudowę Energetycznej od Rubinowej do ronda przy Geodetów oraz odcinek Energetycznej od Rubinowej do ronda przy Designer Outlet.
Czy znajdą się pieniądze?
Wiceburmistrz Robert Widz uspokaja, że gmina będzie z wykonawcą pracować nad czasową organizacją ruchu, tak, by uciążliwości były jak najmniejsze.
– Do samej inwestycji jeszcze długa droga, ale pierwszy (wielki) krok został zrobiony – delikatnie studzi też entuzjazm mieszkańców Widz. – We wrześniu gmina uzyskała decyzję ZRID na przebudowę ul. Geodetów, w grudniu decyzję ZRID na ul. Energetyczną. Obie decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że ewentualne odwołania od decyzji nie zablokują tej inwestycji. Ale to, czy do inwestycji dojdzie zależy teraz od tego, jaka będzie wysokość ofert w przetargu i czy uda się „zmontować” finansowanie – podkreśla.
Pieniądze są bowiem kwestią kluczową. Wiceburmistrz zaznacza, że w budżecie Gminy nie ma zabezpieczonych wystarczających środków i trzeba porozumieć się z kilkoma podmiotami w kwestii finansowania tej inwestycji. Jak wiadomo gmina na temat partycypacji w kosztach przebudowy zarówno ul. Geodetów, jak i Energetycznej rozmawiała od lat z Auchan. A koszty przedsięwzięcia z pewnością nie będą małe.
Czytaj także: Piaseczno tonie po deszczu
Kompleksowa inwestycja
– Inwestycja oprócz przebudowy drogi obejmuje również budowę linii średniego napięcia, odwodnienia (ogromne koszty związane z budową kolektora deszczowego w ulicy Geodetów, Rubinowej, Granitowej i połączenia z rowem R1, dzięki czemu zniknie wielka kałuża z ul. Geodetów), nowej sygnalizacji świetlnej na kilku skrzyżowaniach, rondo na skrzyżowaniu Energetycznej z Rubinową i Elektroniczną (w planach), usuwanie kolizji z sieciami telekomunikacyjnymi i skablowanie linii wysokiego napięcia. Do tego nowe oświetlenie, monitoring – wylicza wiceburmistrz Widz. – Rozmowy z partnerami są trudne, miejmy jednak nadzieję, że ten „montaż” finansowy się uda.
W WPF na tę inwestycję na razie zabezpieczono w sumie niespełna 20 mln zł. Jak wysokie będą oferty przekonamy się w połowie lutego. Termin realizacji całej inwestycji został określony na 18 miesięcy od momentu podpisania umowy. W wariancie bardzo optymistycznym oznaczałoby to, że nowymi drogami pojedziemy już pod koniec 2022 roku.
Czytaj także: Kiedy ruszy przebudowa DK79?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS