A A+ A++

Po zainstalowaniu radia w naszej kwaterze słuchaliśmy Radia Londyn i pieśni “Z dymem pożarów”. Płakałem słysząc słowa – skarga to straszna, jęk nasz ostatni, ale łzy wycierałem ukradkiem, nie chcąc, aby żołnierze widzieli jak ich oficer płacze – wspominał Zyguła.

Urodzony 18 września 1915 roku w Skopaniu na Podkarpaciu. Był więźniem Auschwitz z pierwszego transportu tarnowskiego. Po osadzeniu nadano mu numer 682. Pracował m.in. w komandach więźniarskich: Rollwagenkommando, Landwirtschaftskommando oraz Tierpflegerkommando.

W 1942 roku przeniesiony został do podobozu w Budach, gdzie zajmował się hodowlą koni, uprawą ziemi po wysiedlonej ludności polskiej. Charakter pracy umożliwił mu nawiązanie kontaktów z ludnością cywilną, w tym z łączniczkami ze Zgrupowania Partyzanckiego AK “Sosienki” Bronisławą Dłuciak i Wandą Sztwiertnią. 

W 1944 roku wraz z akcją wywózki niskich numerów do innych obozów zdecydował się na ucieczkę, która skoordynowana została z dowództwem “Sosienek”. W dniu 18 października wspólnie z innym więźniem Marianem Szayerem zostali przejęci w drodze pomiędzy podobozem Budy i Auschwitz przez partyzantów z grupy specjalnej “Śmiecha” przebranych w mundury SS. W trakcie przedzierania się do kwatery głównej oddziału “Orlego Gniazda” dzięki opanowan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiekawostki z planów filmowych, o których być może nie wiedziałeś
Następny artykułLud Boży bliżej liturgii Kościoła – nowy dekret o liturgii