A A+ A++

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak ogłosił, że odpowiedzią na krzywdę wykorzystania seksualnego powinna być modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość okazana osobom skrzywdzonym.

“Tworzymy wspólnotę ze zranionymi” 

W pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele katolickim obchodzony jest dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. W tym roku obchodzony będzie w Polsce pod hasłem “Twórzmy wspólnotę ze zranionymi!”.

“Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia. Działania sprawców wpływają na ich poczucie własnej wartości i godności, a nadszarpnięte zaufanie do drugiego człowieka utrudnia budowanie relacji z innymi” – czytamy w przesłaniu abp. Polaka przekazanym w środę PAP.

Podkreślił, że cień tej krzywdy dotyka także przestrzeni wiary i zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełnego miłości. “Pojawiające się pytania – gdzie był wtedy Bóg? dlaczego nie uchronił mnie przed tym dramatem? czemu mimo błagania w modlitwie, by ten dramat się skończył, on nadal trwał? – są znakiem osamotnienia w tym cierpieniu (…). Jakże trudno sercu przepełnionemu bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie i że można liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła” – ocenił.

Odpowiedź na krzywdę wykorzystania seksualnego 

Prymas zachęcił wszystkich do włączenia się w pierwszy piątek Wielkiego Postu w obchody modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej. Poinformował, że pomocą mogą być specjalnie przygotowane na tę okazję materiały duszpasterskie, które znajdują się na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

“Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – zaapelował abp Polak.

Przypomniał intencję, jaką na marzec wyznaczył papież Franciszek: “Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego im przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie”.

“Naszą odpowiedzią niech będzie modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość okazana osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi” – napisał.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego 

W 2015 r. papież Franciszek zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach dni modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała taki dzień w marcu 2017 r. Tego dnia w kościołach w całej Polsce odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej wynagradzającej za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży. W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne, którego inicjatorem był koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak, odbyło się 20 czerwca 2014 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

MP

Czytaj dalej: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDarmowe soboty w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Następny artykułУкраина будет бойкотировать чемпионаты мира-2023 по боксу из-за допуска россиян и белорусов