Papież Franciszek ogłosił, że beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie. Z tej okazji gmina przygotowuje co najmniej dwa duże wydarzenia.
Prymas będzie beatyfikowany wespół z Różą Marią Czacką. Jeśli tylko pozwola na to warunki epidemiczne (a wszyscy na to liczą), na błoniach przy sanktuarium odbędzie się koncert poświęcony jego osobie. „Ten fakt (ogłoszenia roku 2021 jako ROku Stefana Wyszyńskiego – przyp. red.) stał się dla mnie inspiracją do napisania projektu <Polska jutra – Niepodległa Prymasa Wyszyńskiego>. Dofinansowanie z MKiDN pozwoliłoby nam zrealizować cykl działań artystycznych w przestrzeni miejskiej. Mam tu na myśli m.in.: mural, warsztaty z graffiti, czy koncert, który zrealizowalibyśmy w miejscu uwięzienia Prymasa.” – mówiła nam w lutym szefowa POK Sylwia Gawłowska. Jesienią planuje się także dużą konferencję naukową poświęconą prymasowi. Docelowo w obiekcie franciszkanów ma powstać centrum edukacyjne propagujące działalność i nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Przypomnijmy, że z powodu pandemii beatyfikację tego Sługi Bożego odwołano bezterminowo w ubiegłym roku.
– (…) Jest takie westchnięcie, że nareszcie. Chcielibyśmy już, żeby był w końcu ten błogosławiony Stefan Wyszyński. To jest jeszcze taki aspekt uhonorowania ludzi, którzy w tamtych czasach cierpieli za wolność Kościoła, Ojczyzny i wiary. – stwierdził w rozmowie z Radiem Opole Dawid Zmuda, gwardian, kustosz prudnickiego Sanktuarium św. Józefa.
W 50. latach ubiegłego wieku komunistyczne władze przez ponad rok więziły kardynała Stefana Wyszyńskiego, w klasztorze franciszkanów w Prudniku-Lesie.
Maciej Dobrzański
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS