A A+ A++

Z Ukrainy do Polski przyleciał prototyp samolotu transportowego Antonow An-178-100R. Maszyna miała zostać wprowadzona do służby, ale pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała realizację tych wielkich planów.

Prototypowy samolot Antonow An-178-100R wylądował w Polsce
/Antonov Company /123RF/PICSEL

Prototyp średniego samolotu transportowego An-178-100P od lutego 2022 roku, czyli od wybuchu wojny na Ukrainie, znajdował się w tajnym ukryciu na terenie kraju. Firma Antonow chciała go uchronić przed zniszczeniem w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Prace przy maszynie wciąż były kontynuowane, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

Producent w końcu zdecydował się ewakuować samolot. An-178-100P wystartował z jednego z lotnisk na terenie Ukrainy i przybył bezpośrednio do Polski, lądując na płycie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz-Szwederowo. Maszyna w trakcie swojego lotu przez przestrzeń powietrzną Ukrainy miała wyłączony transponder, przez co ze względów bezpieczeństwa nie można było ustalić jej lokalizacji. Oficjalnie jej lot można było śledzić dopiero po przekroczeniu polskiej granicy.

Prototypowy samolot wystartował z Ukrainy i wylądował w Polsce

— Dzisiaj wylądował na naszym lotnisku statek powietrzny należący do ukraińskiego producenta Antonow JSC, który realizował lot techniczny. Jest to drugi samolot tego kontrahenta w PLB. Współpracujemy z ukraińskim producentem, udostępniając możliwość skorzystania z infrastruktury lotniskowej Lotniska Bydgoszcz — poinformowały władze portu lotniczego.

An-178-100P został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Antonow specjalnie na potrzeby Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Tego typu maszyny miały wprowadzić powiew świeżości do krajowego systemu transportu powietrznego i być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Producent chciał też zawojować swoim wynalazkiem linie lotnicze na całym świecie. Przed wybuchem wojny złożono ok. 30 zamówień na te modele.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUmowy ustne vs umowy pisemne – którą kiedy wybrać?
Następny artykułAMD Ryzen AI 9 HX PRO 375, Ryzen AI 9 HX PRO 370 oraz Ryzen AI 7 PRO 360 – Specyfikacja procesorów Strix Point dla biznesu