W piątek World Athletics, międzynarodowa federacja zrzeszająca krajowe związki lekkoatletyczne (dawniej IAAF), ogłosiła poważne zmiany w swoich przepisach dotyczących obuwia. Nowe regulacje nakładają natychmiastowy zakaz używania butów do biegania z podeszwą grubszą niż 40 milimetrów lub butów zawierających w podeszwie więcej niż jedną sztywną płytkę biegnącą przez całą jej długość.
World Athletics ogłosiła również, że po 30 kwietnia tego roku wszystkie modele butów używanych podczas zawodów muszą być wcześniej dostępne na rynku detalicznym przez okres minimum czterech miesięcy, skutecznie zakazując tym samym stosowania prototypów w imprezach biegowych.
Nowe orzeczenie oznacza, że Nike Alphafly, prototyp noszony przez Eliuda Kipchoge podczas zakończonej powodzeniem próby pokonania dystansu maratonu w czasie poniżej 2 godzin w Wiedniu w październiku zeszłego roku, prawie na pewno nie zostanie dopuszczony do użycia przez sportowców walczących o nagrody, chyba że zostanie wypuszczony ze zmniejszoną podeszwą. Buty mają mieć swoją oficjalną premierę w nadchodzących miesiącach i zostały niedawno dostarczone przez Nike kilku sponsorowanym przez tę markę sportowcom.
Poprzednia wersja serii Vaporfly Nike, Next%, pozostanie odpowiednia na wszystkich poziomach konkurencji, ponieważ grubość podeszwy pod piętą wynosi około 40 milimetrów, w przedniej części stopy 32 milimetrów, a średnio – 36 milimetrów. Podczas gdy Nike nie ogłosiło szczegółów budowy modelu Alphafly, eksperci branżowi szacują, że grubość podeszwy z tyłu buta przekracza 40 milimetrów, a poza tym but może posiadać w podeszwie trzy karbonowe płytki (Runner’s World nie otrzymał pary tego modelu do przetestowania w naszych laboratoriach w celu potwierdzenia). Do momentu publikacji tego artykułu Nike nie odpowiedziała na pytania dotyczące grubości podeszwy lub liczby płytek w Alphafly.
Nowe przepisy mogą mieć drastyczny wpływ na wyścig technologiczny producentów obuwia do biegania, w którym w ostatnich latach odnotowano gwałtowny postęp, związany przede wszystkim ze stosowaniem rewolucyjnych, ultralekkich i “oddających” energię pianek oraz działających w podobny sposób płytek z włókna węglowego w podeszwie środkowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS