Data dodania: 2019-10-21 (11:36) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze w poprzednim tygodniu z Chile napływały informacje, że trwające tam negocjacje płacowe w kopalniach miedzi zakończą się porozumieniem. Jednak już końcówka tygodnia pokazała, że do spokoju w tym kraju jest daleko – i ten fakt ma wyraźne przełożenie na ceny miedzi.
Chile to kraj, w którym wydobywa się najwięcej miedzi na świecie – odpowiada on za około jedną trzecią całkowitego globalnego wydobycia tego metalu z rudy. Tamtejsza produkcja może jednak zostać zaburzona ze względu na informacje o kontynuacji strajków w kopalniach miedzi należących do spółek Antofagasta Minerals oraz Teck Resources. Spory w kopalniach są jednak tylko częścią problemu – w Chile wybuchły gwałtowne protesty, w których życie straciło już kilka osób, a które uzasadnione są rosnącymi kosztami życia w tym kraju (wszystko zaczęło się 2 tygodnie temu od protestów studentów przeciwko rosnącym cenom transportu publicznego).
Chociaż na razie niepokoje w Chile nie wpłynęły istotnie na produkcję miedzi, to przedłużająca się trudna sytuacja w tym kraju z pewnością będzie potęgować obawy o ograniczenie podaży tego metalu. Dzisiaj rano cena miedzi w Stanach Zjednoczonych ustabilizowała się w okolicach 2,63 USD za funt, czyli niedaleko poziomu piątkowego zamknięcia.
Pewnym wsparciem dla notowań miedzi są także optymistyczne informacje dotyczące złagodzenia konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Amerykański prezydent Donald Trump powiedział bowiem, że porozumienie z Chinami może zostać podpisane do połowy listopada br.
SOJA
Wzmożone zakupy brazylijskiej soi przez Chiny.
Notowania soi rozpoczynają bieżący tydzień wzrostowym akcentem. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych zwróciła się znów w stronę tegorocznych szczytów i obecnie oscyluje w okolicach 9,30-9,40 USD za buszel.
Optymizm na rynku soi jest podsycany przez optymistyczne informacje docierające ze Stanów Zjednoczonych, a dotyczące potencjalnego porozumienia z Chinami. Donald Trump zasugerował, że wstępne porozumienie może zostać podpisane już w najbliższych tygodniach. Perspektywa zakończenia wojny handlowej na razie wielu inwestorom wydaje się mało prawdopodobna ze względu na liczne kwestie sporne dzielące oba kraje, jednak ponowne nawiązanie negocjacji i chęć do wypracowania porozumienia są pozytywnym sygnałem i stanowią wsparcie m.in. dla cen soi w USA.
W poprzednim tygodniu Biały Dom ogłosił, że Chiny zgodziły się na import towarów rolnych o wartości 50 mld USD rocznie. Mają one obejmować także soję – jednak na razie Państwo Środka nie przestaje zamawiać ogromnych ilości soi z Brazylii. Preferowanie południowoamerykańskiego dostawcy pokazuje, że Chiny w swoich wyborach kierują się bardziej ceną niż polityką. Z jednej strony, ogranicza to w pewien sposób wzrost notowań soi w USA – ale z drugiej strony, nie wpływa na ceny negatywnie, ponieważ świadczy o utrzymywaniu się sporego popytu na soję w Chinach.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS