Sierż. sztab. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu podał, że rolnicze protesty potrwają od godz. 9.00 do 18.00. “Utrudnień w ruchu należy spodziewać się również przed i po wskazanych godzinach zgromadzenia” – zaznaczył.
Największych utrudnień należy spodziewać się na węźle S11 w Tarnowie Podgórnym i na węźle Komorniki, które będą zamknięte dla ruchu
– podał Paterski.
Dodał, że zjazd z autostrady A2 na węźle Poznań-Zachód na drogi S11 i S5 będzie niemożliwy, a drogi S11 i S5, na odcinku od węzła Napachanie do węzła Wronczyn, będą nieprzejezdne. Policjanci wprowadzą w tych miejscach objazdy.
Według informacji policji znaczne utrudnienia w ruchu mogą wystąpić m.in. w Jankowicach, na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej i Przemysłowej, w Tarnowie Podgórnym, na Al. Solidarności od ronda im. Lecha Wałęsy przez rondo im. Jacka Kuronia do ronda Tadeusza Mazowieckiego, w Komornikach na rondzie Orła Białego, na drodze ekspresowej S5 na wysokości węzła Konarzewo, na rondzie w Stęszewie czy na S11 na wysokości węzła Dąbrówka.
Aby zminimalizować wpływ protestu na życie codzienne, sugerujemy unikanie podróży samochodem w rejonach zgromadzeń środowisk rolniczych, jeśli to tylko możliwe. Jeżeli jednak konieczne jest przemieszczanie się, prosimy o wcześniejsze zaplanowanie trasy i skorzystanie z dostępnych objazdów
– zaapelował policjant.
Rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak poinformowała, że w związku z zapowiadanym na poniedziałek protestem rolników od godz. 7.45 do godz. 18.00 zablokowanie mogą być zjazdy z autostrady A2 w okolicy Poznania.
W związku z tym nie będzie możliwości zjazdu z autostrady na węzłach Poznań Komorniki, Poznań Zachód oraz Buk. Kierowcy powinni liczyć się także z utrudnieniami w okolicy węzła Nowy Tomyśl ze względu na planowaną blokadę ronda na skrzyżowaniu DK92 i DW305. Prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do poleceń służb obecnych w miejscach utrudnień
– zaapelowała w komunikacie.
Rzeczniczka zapewniła, że kierowcy będą mogli przejechać autostradą A2 między Świeckiem a Koninem.
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji, m.in. dzięki odłogowaniu gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę czy dzięki obowiązkowemu przeznaczeniu 25 proc. areału ziemi uprawnej pod uprawy ekologiczne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS