Chodzi o kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynia jest własnością miasta, które kupiło teren Wesołej za 283 mln zł od Szpitala Uniwersyteckiego. Szpital zwolnił zajmowane zabytkowe kliniki wokół ul. Kopernika, a także otaczające je tereny, i przeniósł się do nowych budynków w Prokocimiu.
Podczas inwentaryzacji wartość kościoła oszacowano na 24 mln zł, co spowodowało, że w mieście ruszyły spory o to, czy samorząd powinien przekazać ten budynek stronie kościelnej za darmo, sprzedać z ogromną – np. 98-proc. – bonifikatą.
– Prezydent Majchrowski rozmawiał z metropolitą na temat tego kościoła. Okazało się, że kuria nie jest zainteresowana jego kupnem. Nie wystąpił o niego też żaden z zakonów – mówił “Wyborczej” Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
Obrońcy kościoła o ideologicznych postulatach
Niepewny los świątyni niepokoi krakowską prawicę. W internecie pojawił się ruch obrońców kościoła na Wesołej. Powstał apel, w którym czytamy: “Za desakralizacją świątyni opowiadają się lewicowi aktywiści z tzw. >>Kolektywu Wesoła<<, którzy pod pretekstem działań >>w interesie mieszkańców<<, chcą forsować swoje ideologiczne postulaty, w tym przypadku rugując sakralne przeznaczenie kościoła na Wesołej. >>Kolektyw<< postuluje przekształcenie kościoła na >>audytorium<<. Nie można dopuścić, aby bez jakichkolwiek racjonalnych podstaw, tak radykalnie zmieniać funkcję kościoła na Wesołej”.
Aktywiści piszą także: “Pragniemy kategorycznie sprzeciwić się takim dążeniom, jasno podkreślając że jedynym dopuszczalnym przeznaczeniem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej jest sprawowanie kultu Bożego”. Podpowiadają również, by zgłaszać uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wesoła – rejon ulicy Kopernika”.
Jeszcze trzy kościoły przy tej samej ulicy
Wymienieni aktywiści „Kolektywu Wesoła” do apelu odnieśli się na Facebooku i piszą wprost: “Nie ma naszej zgody, aby jurysdykcja kościelna, z której rzekomo korzysta abp Jędraszewski, oferując kościół grupie wiernych Tradycji Łacińskiej, dyktowała przeznaczenie należącej do miasta nieruchomości”.
I dodają: “Absolutnie nie jesteśmy przeciwni obecności w przestrzeni miejskiej miejsc kultu dla wyznawców różnych religii. Jednocześnie zwracamy uwagę, że w najbliższej okolicy, przy samej ul. Kopernika, znajdują się jeszcze 3 świątynie katolickie: Kościół św. Mikołaja (ul. Kopernika 9), Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Kopernika 26) oraz Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża (ul. Kopernika 44).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS