A A+ A++

Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył oficjalny protest do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF). To odpowiedź na decyzję EHF pozbawiającą reprezentację Polski mężczyzn szansy udziału w Mistrzostwach Świata 2021.

EHF przy zielonym stoliku anulowała eliminacje do Mistrzostw Świata 2021 mężczyzn. Arbitralnie przyznała miejsca na MŚ na podstawie wyników ostatnich Mistrzostw Europy. Tym samym odebrała szansę na sportową walkę i awans tym drużynom, które na ME zajęły niższe miejsca. Dotyczy to także reprezentacji Polski.

Wcześniej EHF zadecydowała o tym, że w grudniowych finałach Final 4 Ligi Mistrzów wezmą udział tylko najlepsze drużyny fazy grupowej. PGE Vive Kielce i Orlen Wisły Płock miały zagrać w czerwcu w ćwierćfinałach.

Szkodnik EHF

ZPRP poinformował EHF, że wyeliminowanie reprezentacji Polski z walki o awans do Mistrzostw Świata 2021 oraz dwóch ww. czołowych drużyn z Ligi Mistrzów, jest szkodliwe dla polskiego handballu. Reprezentacje i najlepsze kluby są dźwignią popularyzacji dyscypliny w danym kraju. ZPRP przedstawił szczegółowe konsekwencje, także te długofalowe, decyzji EHF oraz wpływ na rozwój i postrzeganie piłki ręcznej w naszym kraju.

Arbitralna decyzja

– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID-19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, niemniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów. Zapadła arbitralnie. Nie była konsultowana z narodowymi federacjami piłki ręcznej. Nie uwzględnia ryzyk i strat, także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych, jakie determinuje w danym kraju. Generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, jest niesprawiedliwa i odbiera równe szanse wszystkim – napisał Andrzej Kraśnicki, prezes ZPRP w liście do Michael`a Wiederer`a, prezydenta EHF.

Co na to sponsorzy?

Polska straciła nie tylko możliwość walki w finałowym turnieju MŚ 2021, ale też możliwość rozegrania czterech bardzo ważnych meczów o stawkę z Litwą i Białorusią. – To dla naszej kadry narodowej, polskich kibiców oraz sponsorów i partnerów było niezwykle ważne – podkreślił prezes ZPRP.

– Po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 podjęliśmy radykalne kroki wymiany kadr. Transformacja i zmiana pokoleniowa zaczęła przynosić pierwsze pozytywne rezultaty na ostatnich Mistrzostwach Europy Seniorów. Nowa Reprezentacja Polski rozwija swój poziom i walczy o powrót do sportowej czołówki. Ograniczenie jej możliwości dalszego rozwoju jest szkodliwe i demobilizujące – napisał Andrzej Kraśnicki.

Wniosek o „dziką kartę”

ZPRP złożył także wniosek do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) o przyznanie tzw. „dzikiej karty”, dzięki której reprezentacja Polski mogłaby wziąć udział w MŚ 2021 mężczyzn.

DAK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarcie obiektów sportowych MOSiR-u
Następny artykułProtest w Odlewni “Chemar”. Pracownicy spontanicznie przerwali pracę, bo odwołano prezesa