Poświąteczne porządki to czas, kiedy łatwo jest o zapchanie zlewu. Pośpiech, mnogość naczyń do umycia, resztki tłustych potrwa powodują, że o problem nietrudno. Sprawdź kilka prostych sposobów na udrożnienie zlewu – podpowiadają eksperci marki Laveo.
Zapchanie odpływu może nastąpić z różnych przyczyn – w łazience najczęstszą przyczyną zapchanej umywalki są resztki kosmetyków, mydło czy fragmenty włosów, zalegające w instalacji, w kuchni zaś zlewozmywak mogą zapchać na przykład drobne odpady takie jak resztki jedzenia czy tłuszcze.
– To zrozumiałe – w końcu to w zlewozmywaku opłukujemy najbardziej zabrudzone naczynia przed włożeniem do zmywarki. Im takich odpadów jest więcej, tym mocniej się „zbijają” i tworzą grudy, blokując swobodną i płynną przepustowość wody. Woda może wtedy spływać wolniej, cofać się, zatrzymywać, a z samego odpływu może wydobywać się nieprzyjemny zapach – wyjaśnia Maria Kubiak, projektant i Product Manager marki Laveo.
Detergenty – używaj rozsądnie
Kluczem do odpowiedniego działania odpływu jest jego regularna konserwacja i czyszczenie. Bez niej zatrzymanie wody w zlewozmywaku nastąpi w najmniej oczekiwanym momencie. Jakimi metodami skutecznie im zapobiegać? Odpowiedź na to pytanie wydawałaby się oczywista – wystarczy zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych, dedykowanych udrażnianiu i konserwacji odpływów. Jak się jednak okazuje, to kwestia mocno dyskusyjna – dla wielu osób korzystanie z silnie żrących granulek czy żeli stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia i wiąże się z obawą o zniszczenie rur odpływowych, co może doprowadzić do jeszcze poważniejszych komplikacji niż zapchany odpływ i wolno spływająca woda. Minusem jest także fakt, że detergenty nie są produktami ekologicznymi i przyjaznymi środowisku – a na tę kwestię stajemy się coraz bardziej wyczuleni. Istnieje też duże ryzyko uszkodzenia (odbarwienia) armatury.
Prosto, tanio i skutecznie
Jeśli jednak nie chcemy korzystać z gotowych środków chemicznych, dostępnych na rynku, zawsze możemy spróbować skutecznych, domowych sposobów z użyciem łatwo dostępnych i tanich składników.
Pierwsza z metod to połączenie sody oczyszczonej i octu w proporcji 1:1. Do zlewozmywaka należy wsypać sodę, a następnie zalać ją octem i zatkać zlewozmywak korkiem. Tak przygotowany roztwór zostawiamy na mniej więcej godzinę. Po tym czasie zalewamy go dużą ilością ciepłej wody.
Drugi sposób również uwzględnia zastosowanie sody oczyszczonej i octu, ale z dodatkiem… soli. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z solą (ponownie w proporcji 1:1 – najlepiej po 100 g) i zalać mniej więcej szklanką octu spożywczego (uwaga – mikstura mocno się spieni). Także tutaj czekamy godzinę, by zalać odpływ wodą – tym razem gorącą.
Kiedy preparaty nie działają…
Może się jednak zdarzyć, że zator odpływu jest poważniejszy, niż sądziliśmy i uporanie się z nim jest trudniejsze, niż się wydawało. Czyszczenie za pomocą domowych preparatów po prostu nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas konieczne jest czyszczenie mechaniczne. Możemy w tym celu użyć specjalnego udrażniacza odpływu. To narzędzie o bardzo prostej konstrukcji (elastyczny pręt z ząbkami), a przy tym niesamowicie skuteczne. Trzeba wprowadzić je do odpływu i kilkukrotnie obrócić dookoła własnej osi. Po wyciągnięciu udrażniacza na jego końcu powinny znajdować się elementy zapychające czyszczony odpływ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS