Czy spalarnia mogłaby powstać na terenach po byłej rafinerii, czy spółka ma doświadczenie w prowadzeniu takiej instalacji, czy możemy liczyć na niższe stawki za wywóz odpadów, czy… Spółka Empol odpowiedziała na Wasze pytania.
Czy spalarnia nie będzie truła mieszkańców? Czy będą zainstalowane najnowocześniejsze filtry?
Spalarnia odpadów pochodzenia komunalnego (odpowiednio przygotowane odpady pochodzące z przetwarzania odpadów domowych), będzie wyposażona w instalację oczyszczania spalin, której jednym z elementów są m.in. filtry workowe, ograniczające emisję pyłu do powietrza.
Ponadto w grudniu 2019 r., zaczęły obowiązywać tzw. konkluzje BAT (ang.: best available technique – najlepsza dostępna technika) dla spalania odpadów, w których zaostrzono m.in. poziomy wszystkich substancji, które mogą być emitowane do atmosfery (w niektórych przypadkach nawet o 50 procent w stosunku do wcześniej obowiązujących). Instalacja powstająca w Gorlicach, jako nowobudowana, będzie musiała je wypełnić, inaczej nie zostanie oddana do użytku. Dlatego odpowiadając bezpośrednio na pytanie: tak w Gorlicach powstanie spalarnia odpadów, wyposażona w nowoczesną instalację oczyszczania spalin, która stanowi jeden z głównych elementów takiego zakładu, przez co w znacznym stopniu zminimalizuje się jej wpływ na otoczenie.
Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jakich mocach? Czy zamierzacie się podłączyć do istniejącego ciągu ciepłowniczego?
Instalacja zostanie podłączona zarówno do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak i sieci energetycznej. Zastosowanie turbiny kondensacyjnej umożliwi dużą elastyczność w zamianie proporcji produkcji ciepła i prądu. Planowany zakład będzie przekazywał do sieci elektroenergetycznej ok. 10 MW energii elektrycznej i ok. 18 MW ciepła do sieci ciepłowniczej.
Skoro spalarnia ma powstać, to w jakim miejscu? Czy mogłoby to być na terenach po byłej rafinerii i powiązane z pomocą w usunięciu odpadów? Naszej „bomby ekologicznej”.
Niestety taka możliwość nie istnieje. Odpady, jakie znajdują się w rafinerii, są odpadami niebezpiecznymi, podczas gdy planowany zakład będzie mógł przetwarzać tylko i wyłącznie odpady inne niż niebezpieczne (zebrane i przetworzone na innych zakładach odpady z gospodarstw domowych nienadające się do recyklingu/odzysku surowcowego). Teren, na którym obecnie planuje się budowę spalarni, jest własnością inwestora i spełnia wszystkie wymagania stawiane prawem, przy tego typu inwestycjach. Ponadto, na tym terenie odbywa się już przetwarzanie odpadów (instalacja komunalna – zakład do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów), z którego powstają m.in. ww. odpady nienadające się do odzysku/recyklingu materiałowego a posiadające dobre właściwości paliwowe, przez co budowa zakładu, byłaby domknięciem systemu gospodarki odpadami.
Ile dziennie ton śmieci trzeba dostarczyć do Gorlic, żeby utrzymać spalarnie?
W porównaniu z ilością, która już trafia do PUK Empol Gorlice, oznacza to wzrost dostaw o ok. 30 procent. Należy podkreślić, że do tej pory odpady były jedynie przetwarzane mechanicznie, czyli masa, jaka wjechała praktycznie musiała być wywieziona. W wyniku procesu termicznego unieszkodliwiania, masa odpadów, jakie będą wywożone z terenu zakładu, zostanie zredukowana o ok. 70 procent. Część z tych odpadów będzie mogła zostać wykorzystana w budownictwie, po dodatkowym procesach przetwórczych poza zakładem (żużel).
Ile ton śmieci będzie leżało i śmierdziało, oczekując na spalenie oraz mniej więcej ile terenu będą zajmować?
Na instalacji nie będą dodatkowo przechowywane odpady przed ich spaleniem. Jedyny bufor stanowi zamknięty i odizolowany od środowiska bunkier (fosa na odpady), gdzie trafiają przywiezione odpady. Powietrze z przestrzeni budynku bunkra jest zasysane podciśnieniem oraz podawane bezpośrednio do spalania jako powietrze pierwotne (pod ruszt, na którym spalają się odpady). Ze względu na ustawiczne utrzymywanie podciśnienia w budynku bunkra oraz otwieranie i zamykanie bram hali na czas wyładunku odpadów, substancje złowonne (odory) nie wydostają się na zewnątrz. W czasie przerw w pracy zakładu (np. konserwacja, awaria) odpady będą gromadzone i tymczasowo magazynowane w innych miejscach do tego przystosowanych (np. stacje przeładunkowe lub inne instalacje inwestora), gdzie odpady będą magazynowane zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi oraz obowiązującym prawem.
Kto będzie odpowiedzialny za konserwację i serwis?
Konserwacja i serwis wynika z założeń dostawcy technologii (planowe przeglądy i remonty) oraz bieżących potrzeb. W początkowej fazie dostawca technologii nadzoruje pracę instalacji i dokonuje bieżących napraw gwarancyjnych i serwisowych. Po tym okresie obsługa serwisowa zostaje przedłużona i jest wykonywana przez firmy z rynku energetycznego w Polsce (posiadające duże doświadczenie w serwisie tego typu zakładów).
Co macie zamiar zrobić żeby mieszkańcy jak najmniej odczuwali dyskomfort związany z mieszkaniem obok spalarni i wysypiska?
Na terenie inwestycji nie, ma, nigdy nie było i z pewnością nie będzie składowiska odpadów powszechnie nazywanego również wysypiskiem odpadów. Obszar, na którym planowany jest zakład, jest terenem przeznaczonym m.in. pod działalność gospodarczą i przemysłową. Działają na tym obszarze również inne zakłady produkcyjne, do których mieszkańcy są przyzwyczajeni. W celu podjęcia budowy spalarni odpadów spółka Empol musiała spełnić cały szereg wymagań stawianych prawem, wśród których jest między innymi wykonanie oceny oddziaływania na środowisko tej instalacji. W tym dokumencie analizuje się wszystkie możliwe oddziaływania i wpływ zamierzenia budowlanego, w stosunku do środowiska, w tym ludzi. Na tej podstawie inwestor uzyskał decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia, w której zawarto wszystkie wytyczne, jakie ta instalacja ma spełniać, aby zminimalizować jej wpływ na środowisko (rozumiane jako całość). Jednym z nich, jest posiadanie wysokosprawnej instalacji oczyszczania spaliny, dla której wymagania zostały w ostatnim czasie zaostrzone, przez wprowadzenie tzw. Konkluzji BAT (ang.: Best Available Technique – najlepsza dostępna technika) dla spalania o … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS