A A+ A++

Październikowy kulturalny rozkład jazdy

1-2 października

Prolog kinowy Shalom Mielec 2022. 

Kino Galaktyka Domu Kultury SCK w Mielcu wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym JARTE zapraszają na weekend z kinem izraelskim w ramach Shalom Mielec 2022. Pokazy filmowe odbędą się w sali nr 1 Domu Kultury SCK. Wstęp na seanse filmowe jest bezpłatny. 

1 października, godz. 19:00 – „Pięć godzin z Paryża”

2 października, godz. 16:00 – „Pustynne jabłka” i „Przyjeżdża orkiestra”

Pokaz odbywa się w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela.

* * *

Projekt edukacyjny Shalom Mielec organizuje od 2017 roku Stowarzyszenie kulturalne JARTE przy współpracy z Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Projekt stawia na edukację. Jego założeniem jest przywracanie pamięci o historii społeczności żydowskiej Mielca, która po II wojnie światowej znikła z pejzażu  miasta. Co roku jesienią organizowane są spacery po Starym Mieście, śladem społeczności żydowskiej, pokazy kinowe i występny artystyczne. W tym roku projekt zaczyna się od „prologu” – weekendu z kinem izraelskim, który organizowany jest z Ambasadą Izraela.

5 października 

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, godz. 11. 

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna. 

Wstęp wolny.

* * *

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu zaprasza do udziału w spotkaniu z profesorem Jerzym Bralczykiem polonistą, wykładowcą akademickim, autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących poprawności językowej, języka mediów i reklamy oraz kultury języka. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu: „Biblioteka na językach. Śladami mowy mieleckiej”. Organizacja spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

5 października

Koncert charytatywny w wykonaniu Narodowej Kapeli Bandurzystów z Kijowa „Z Ukrainą w sercu” – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 5 października, godz. 18. Koncert będzie okazją do zbiórki publicznej dla ofiar rosyjskiej agresji i w ramach wsparcia dla kultury ukraińskiej.

Wstęp wolny.

Organizator: Domu Kultury SCK.

* * *

Zespół liczy 50. artystów, którzy śpiewają i grają na bandurach, czyli instrumentach strunowych wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Zespół gra na bandurach kijowskich, najpopularniejszej obecnie wersji tego instrumentu. Kapela rozpoczęła działalność w 1918 r. z inicjatywy hetmana Pavlo Skoropadskiego. W 1995 r. została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, w 1997 r. otrzymała status „Narodowej”.

Występy Kapeli zachwycają precyzyjnym opracowaniem i wykonaniem każdego utworu, błyskotliwym humorem, ciekawymi aranżacjami, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Z pewnością mocną stroną zespołu są głębokie męskie głosy (basy i barytony), przywołujące skojarzenia z wielogłosowymi śpiewami cerkiewnymi Podczas koncertu usłyszymy zarówno solistów jak i chóralne partie wokalne. 

Z Kapelą współpracowali artyści znani także poza granicami Ukrainy. Przez 33 lata (1977-2010) zespołem kierował Narodowy Artysta Ukrainy Mykoła Hvozd. To era aktywnych poszukiwań twórczych i rozwoju zespołu do poziomu wiodącej grupy artystycznej, która godnie reprezentuje narodową muzykę i kulturę chóralną w Ukrainie i za granicą. We wrześniu 2013 r. dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został słynny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog, Narodowy Artysta Ukrainy, Jurij Kurach.

W ostatnim czasie zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i Ługańskiego, podnosząc patriotycznego ducha żołnierzy i mieszkańców obszarów frontowych. „W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu narodowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju” – mówi dyrektor Zespołu. 

Występ w Mielcu będzie jednym z serii koncertów charytatywnych w Europie, które odbywają się pod hasłem „Z Ukrainą w sercu”. Koncert będzie okazją do przeprowadzenia zbiórki funduszy dla ofiar rosyjskiej agresji i w ramach wsparcia kultury ukraińskiej. Organizatorem zarejestrowanej zbiórki publicznej jest polska Fundacja Pro Academia Narolense.

Na wyjazd z Ukrainy i występy w Polsce Kapela ma pozwolenie od swoich władz, w tym Ministerstwa Obrony

7 października 

Wernisaż wystawy rzeźb „Recykling kulturowy” autorstwa Krzysztofa Burzana – Galeria ESCEK, 7 października, godz. 18. 

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Krzysztof Brzuzan – polski artysta rzeźbiarz. Urodzony w 1956 roku w Bolesławcu Śląskim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1980 r. Dwukrotnie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuk. Ukończenie praktyk w czterech pracowniach materiałowych (ceramiki, drewna, kamienia i brązu) wykształciły wszechstronny warsztat artysty. Od 1980 roku związany jest z Rzeszowem. W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych uczył metaloplastyki i snycerki. Był wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych. Jest autorem projektu mieleckiego pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Smoczka.

Wystawa „Recykling kulturowy”

Wystawa „Recykling kulturowy” to opowieść o przemijaniu przedstawiona w około 60 rzeźbach. Użyte materiały poddane zostały naturalnemu i nieuniknionemu procesowi upływu czasu. 

Krzysztof Brzuzan czerpie w swoich pracach ze wspomnień Dolnego Śląska, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Ta kraina, pełna ścierających się kultur, tradycji i symboli, ubogaciła wrażliwość artysty na piękno przemijania. Szczególnie widoczne są wpływy sakralnej kultury bizantyjskiej.

Zaprezentowane prace noszą ślady upływającego czasu, poniewierki i lekceważenia. Przetwarzając porzucone i znalezione materiały, wydobywa z nich najcenniejsze wartości. Odkryte przez artystę obiekty przechodzą transformację – z porzuconych odpadów stają się znaczącymi śladami odchodzących cywilizacji. Każdy przedmiot, każdy element posiada swoją historię – drewno z dna beczki czy porzucone w ziemi przerdzewiałe gwoździe, niecki, porzucona w pokrzywach blacha zdarta ze starej cerkwi.  Przez pryzmat wrażliwości artysty możemy dostrzec piękno materii uszkodzonej przez czas.

9 października 

Koncert Inauguracyjny VI sezonu artystycznego Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 9 października, godz. 16.

Organizator: Mieleckie Towarzystwo Muzyczne.

Współorganizator: Dom Kultury SCK. 

Patronat Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego. 

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

8 października 2017 roku uroczystym Koncertem Inauguracyjnym rozpoczęła działalność Mielecka Orkiestra Symfoniczna, a przypadająca właśnie 5. rocznica historycznej chwili potwierdza, że wyjątkowe w dziejach miasta przedsięwzięcie ma sens i perspektywy rozwoju. Mimo iż okres dojrzewania formacji przypadł w bezprecedensowych uwarunkowaniach pandemii Covid – 19, Orkiestra zagrała 22 koncerty, zwiększyła obsadę wykonawczą oraz pozyskała grono oddanych melomanów, co udowadnia, że mielecka kultura posiada kompetencje do tworzenia symfonicznych spektakli na poziomie profesjonalnym, na które w środowisku lokalnym jest znaczące zapotrzebowanie. Zachęceni dotychczasowym dorobkiem symfonicy drugą część dekady otwierają koncertem z repertuarem mistrzów europejskiej muzyki klasycznej: A. Vivaldiego, J. Straussa (syna) oraz Georges’a Bizeta.

Patronat nad koncertem objął Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. 

9 października

„Z KULTURĄ PO EUROPIE” Dni Otwarte Funduszy EuropejskichAkcja DOFE jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą  dotacji unijnych. Wydarzenie odbędzie się w Mielcu 9 października w godz. od 14 do 21 w Domu Kultury SCK, Parku im. Lachmana, Parku im. ZPiT „Rzeszowiacy”, Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK. 

Najważniejsze wydarzenia DOFE w Mielcu:

POKAZ KINA EUROPEJSKIEGO – sala nr 1, Dom Kultury SCK w Mielcu

Projekcja dwóch filmów z prelekcją: 

godz. 14 – „Miś Bamse na wulkanie” (prod. Szwecja 2022) / dubbing / bez ograniczeń wiekowych / czas trwania: 1 godz. 9 min. 

godz. 16 – „Młody Winnetou” (prod. Niemcy 2022) / dubbing / od lat 7 / czas trwania: 1 godz. 43 min.

STREFA MALUCHA – namiot mniejszy w Parku im. Lachmana.

Godz. 14 do 18

– stoisko malowania twarzy, tworzenia tatuaży brokatowych, skręcania balonów, kącik maluszka, kącik konstrukcyjny, kącik plastyczny.

STREFA ANIMACYJNA – namiot główny w Parku im. ZPiT „Rzeszowiacy” 

Godz. 14 – 21

– zabawy taneczne pochodzące z krajów Unii Europejskiej (zorba, belgijka, kankan), quiz dotyczący Unii Europejskiej, pokaz baniek XXL, festiwal kolorów, konkurencje drużynowe, twister xxl, chusta i lina animacyjna. 

– koncert  finalistów III Miejskiego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Na językach” pod patronatem Prezydenta Miasta Mielca. Organizatorem Miejskiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „NA JĘZYKACH” jest V Liceum Ogólnokształcące. Prezentowane i nagradzane są piosenki w czterech językach obcych nauczanych w mieleckich szkołach: języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i francuskim i niemieckim. 

– LUNAPARK – ruroskoczki, tunel gąsienica, symulator surfingu, mega piłkarzyki, statek piratów, zjeżdżalnia.

godz. 18.30 – koncert plenerowy Big Mielec Band- „Dźwięki Europy”. Big Mielec Band to zespół działający przy Samorządowym Centrum Kultury. W programie koncertu pojawią się wielkie przeboje europejskiej muzyki rozrywkowej wykonane w towarzystwie solistów z regionu. 

godz. 20 – pokaz laserowy – wyjątkowe widowisko wizualne, realizowane w połączeniu z muzyką w tle. Spektakl przestrzenny to bardzo efektowna część pokazu. Pozwala widzowi znaleźć się w samym centrum akcji dostarczając niezapomnianych wrażeń. Widowisko pokazywać będzie inwestycje realizowane w Mielcu w ostatnich latach, które były dofinansowane przez Fundusze Europejskie w tym m.in. Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

WYKŁADY EDUKACYJNE – sala audiowizualna Miejska Biblioteka Publiczna SCK

Godz. 14 – 18

Godz. 14-14:45 – „Podróże rodzinne (i nie tylko) po Europie” – prowadzącymi będą Agnieszka i Marcin Lewandowscy. Są geografami i entuzjastami podróży, przemierzają świat z sześcioletnią córką i trzyletnim synem. Na swoim blogu zwiedzajcalyswiat.pl relacjonują swoje wyprawy i dzielą się poradami podróżniczymi. Prowadzą także program dla dzieci na YouTubie, w którym opowiadają o Afryce, podróżach i przyrodzie.

Godz. 15-15:45 – „Europa nieznana”, czyli nietypowe miejsca z całej Europy, o których mało osób słyszało. Prowadzącym będzie Michał Szulim – dziennikarz i podróżnik.

Godz. 16-16:45 – Sylwetka Roberta Schumana. Prowadzącym będzie prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana. Na wykładzie zostanie zaprezentowany życiorys i myśli Roberta Schumana, architekta projektu integracji europejskiej.

Godz. 17-17:45 – „Młodzież w Unii, Unia dla Młodzieży” – prowadzącą będzie Joanna Sowińska, przedstawicielka punktu Europe Direct Rzeszów. Warsztaty będą poświęcone kluczowym inicjatywom Unii Europejskiej dla młodzieży. Warsztat ma na celu nie tylko zapoznanie młodzieży z działaniami UE, ale także zachęcenie do wzięcia udziału w takich programach jak Erasmus Plus czy Discover EU.

16 października

Koncert papieski „Dzieci śpiewają dla Jana Pawła II” – kościół pw. MBNP, 16 października, godz. 13.

Organizator: Dom Kultury SCK.  

Wstęp wolny.

* * *

Organizowanie rokrocznie koncertu papieskiego przez Dom Kultury SCK stało się już dobrym zwyczajem. W tym roku w koncercie zorganizowanym w ramach obchodów Dni Papieskich dla Jana Pawła II zaśpiewają dzieci z zespołu wokalnego „KAMELEON” pod kierunkiem Jolanty Dudzik, a zagra kapela ZPIT „Rzeszowiacy”. 

29 października 

Koncert Jubileuszowy Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”, sala widowiskowa Domu Kultury SCK w Mielcu, 29 października, godz. 17.00.

Organizator: Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Właśnie z tej okazji mielczanie będą mieli okazję obejrzeć galę taneczną „Rzeszowiaków” – seniorów oraz ich gości, m.in. balet ZPiT „Rzeszowiacy”, „Mali Rzeszowiacy” oraz Kapela Mielecka „Ale heca”. Choreografem zespołu jest Beata Sudoł.

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

W październiku można nadal oglądać wystawę w Pałacyku Oborskich „Oświetlenie. Historie wybrane”.

* * *

Muzeum przygotowało specjalne warsztaty edukacyjne związane z czasową wystawą „Oświetlenie. Historie wybrane”.

Skierowane są one do grup zorganizowanych dzieci przedszkolnych oraz szkolnych.

W planie zajęć specjalne edukacyjne filmy, zwiedzanie wystawy z licznymi ciekawostkami, oglądanie eksponatów spoza wystawy oraz karty praca z łamigłówkami, kolorowankami i ciekawostkami.

Każde z dzieci dostaje swoją kartę pracy jako prezent.

Koszt warsztatów:

5zł/ osoba – szkoły podstawowe

2zł/ osoba – przedszkola

Plenerowa wystawa w parku Oborskich „IGNACY ŁUKASIEWICZ (1822-1882). W 200. ROCZNICĘ URODZIN”. Dzięki wystawie możemy poznać związki tej wybitnej postaci między innymi z ziemią mielecką. Prócz tego nie brakuje wielu ciekawostek z życiorysu samego Łukasiewicza.

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka 

20 października 

Wernisaż wystawy zdjęć Wiktora Jadernego pt. „Reportaże z terenu”20 października, godz. 18:00.

* * *

Będzie to trzecia i ostatnia wystawa organizowana z okazji Roku Wiktora Jadernego w 120. rocznicę urodzin fotografa.

Na wystawie znajdą się reportaże m.in. z Krakowa, Katowic, Warszawy, Padwi Narodowej, Przecławia, Radomyśla Wielkiego oraz Wierzchosławic.

Ciekawostką będzie seria zdjęć lotniczych, które Jaderny wykonał w latach 20. we Lwowie, Drohobyczu, Brzeżanach, Stanisławowie, Jarosławiu, Krasiczynie, Starym Siole, Trembowli, Kruszwicy.

e-leclerc-mielec


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMagda Łucyan o polityce energetycznej rządu. “Rządzący rzucają kłody pod nogi rewolucji energetycznej”
Następny artykułCo za absurd! Ochojska zestawia PiS z Putinem. Burza w sieci