Finał kampanii miał miejsce w „Ekonomiku”:
Bardzo się cieszę ze spotkań z młodzieżą. Program, który jest realizowany w Polsce przez Amazonki i jedyny, w którym postanowiliśmy coś zrobić dla młodzieży, żeby edukować już od wczesnego młodzieńczego wieku. Oni przychodzą do domów, do rodziców, do znajomych i mówią jak ważne jest badanie swojego ciała, jak ważny jest nawyk samobadania
– informowała Elżbieta Markowska – szefowa Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Niestety problem chorób nowotworowych, w tym raka piersi dotyka coraz więcej młodych ludzi:
Zaczynamy uświadamiać od młodego wieku. Zachorowalność jest w coraz młodszym wieku i to jest zatrważające, dlatego jest nasz program, nasza edukacja. Program „Zostań Samobadaczem Roku”, rak nie zna metryki – trzeba edukować od małego. Młodzież później przenosi to swoich rodzin. Jeśli choroba jest szybko zdiagnozowana, jeszcze się nie rozwinęła, jest w 100% uleczalna. Nie powinnyśmy się bać, należy patrzeć na siebie, a cokolwiek nas zaniepokoi, żeby od razu zwrócić się do lekarza – to jest podstawa.
W Zespole Szkół Ekonomicznych stawiamy nie tylko na naukę, ale także na dbałość o zdrowie i szeroko rozumianą profilaktykę. Stąd te spotkania
– mówi Maciej Trzmiel – dyrektor częstochowskiego „Ekonomika”.
Trzeba kształcić bardzo szeroko. Merytoryka jest ważna, ale profilaktyka – leczenie jest najważniejsze. Musimy wykorzystywać akcje, które są w Częstochowie organizowane przez instytucję tak jak Stowarzyszenie Częstochowskich Amazonek. Wspieramy ich działania. One nas wspierają w pracy. Wsparcie jest też skierowane do rodziców. Jest symbioza na tej płaszczyźnie.
W kampanię dotyczącą profilaktyki raka u młodych kobiet i mężczyzn zaangażowała się m.in. uczennica Iga:
Dowiedziałam się jak można samemu dbać o swoje zdrowie, trzeba się badać regularnie, bo to jest ważne. Trzeba namawiać też innych do badań, bo zdrowie to najważniejsza rzecz w życiu. To są najłatwiejsze kroki, jakie można zrobić samemu w domu. Zachęcaliśmy też inne osoby do badań.
Do osobistej profilaktyki i częstszego badania się zachęcała Iga Karoń z częstochowskiego „Ekonomika”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS