A A+ A++

Trwająca  od kilku tygodni wojna w Ukrainie, spowodowała napływ dużej ilości uchodźców wojennych do Polski, w tym do naszego województwa.

Życzliwość wielu osób prywatnych i przedsiębiorców spowodowała, iż mogli oni znaleźć bezpieczne schronienie na terenie wszystkich powiatów Małopolski.

Przed wybuchem wojny, Ukraina miała jeden z najniższych w Europie wskaźników wyszczepienia przeciwko COVID-19 na poziomie 34,5% populacji. Wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej od 24 lutego 2022 roku spowodowało, że Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie skorzystał ze szczepienia przeciw COVID-19, może bez przeszkód przyjąć bezpłatnie cały cykl szczepień w Polsce. Przeciw COVID-19 zaszczepić się może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.

W rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest zastosowanie wszystkich preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Dla osób dorosłych rekomendowana jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen Johnson&Johnson.

W odniesieniu do osób poniżej 18 roku życia, kwalifikowanych do szczepienia (dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA. W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS.
Aby skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 potrzebny jest dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Należy za każdym razem w miarę możliwości posługiwać się tym samym dokumentem.

Wszelkie informacje w języku ukraińskim, dotyczące szczepień wraz z wykazem punktów szczepień są dostępne na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl.

Źródło MUW w Krakowie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 lat temu zasztyletowano parę mieszkańców wsi na Pomorzu. Teraz policjanci z “Archiwum X” doprowadzili do zatrzymania syna ofiary
Następny artykułKontrarianie kupują akcje?