A A+ A++

Liczba wyświetleń: 24

Niedawno Francuska Agencja ds. Regulacji Promieniowania (ANFR) podjęła kontrowersyjną decyzję o wstrzymaniu sprzedaży popularnego modelu smartfona – iPhone’a 12. Powodem takiego działania było wykrycie poziomu absorpcji właściwej (SAR) tego urządzenia, który chociaż nieznacznie, to jednak przekroczył wartości dopuszczalne o ponad 1/4. Norma wynosi do 4 w/kg a jest 5,1 w/kg.

W wywiadzie udzielonym gazecie „Le Parisien”, wiceminister gospodarki cyfrowej Francji Jean-Noël Barrot poinformował o tej decyzji i podkreślił, że oczekuje szybkiego działania ze strony Apple’a. Barrot jest zdania, że aktualizacja oprogramowania smartfona może potencjalnie rozwiązać problem związany z nadmiernym promieniowaniem. Jeśli jednak korporacja nie przedstawi zadowalającego rozwiązania w wyznaczonym czasie dwóch tygodni, gotów jest nakazać wycofanie wszystkich urządzeń tego modelu z rynku. Zaznaczył przy tym: „Zasady są takie same dla wszystkich, łącznie z cyfrowymi gigantami”.

Regulacje dotyczące bezpiecznych poziomów SAR zostały ustanowione przez Unię Europejską na podstawie badań naukowych wskazujących na możliwe powiązanie pomiędzy narażeniem na promieniowanie z telefonów komórkowych a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka. W związku z tym, odkrycie wyższych poziomów SAR w iPhonie 12 jest powodem do zaniepokojenia.

Decyzja ANFR nie pozostaje bez echa w skali międzynarodowej. Francuski organ regulacyjny zamierza dzielić się swoimi wynikami z odpowiednikami w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Barrot wyraża obawę, że takie działanie może prowadzić do reakcji łańcuchowej, wpływając na decyzje innych krajów dotyczące sprzedaży iPhone’a 12. W praktyce ta decyzja może wywołać kulę śnieżną.

Warto przypomnieć, że Francja już wcześniej podjęła kroki w celu zwiększenia świadomości konsumentów na temat bezpieczeństwa radiacyjnego. W 2020 roku wprowadzono przepisy, które nakładają na sprzedawców obowiązek informowania o wartościach promieniowania na opakowaniach nie tylko telefonów komórkowych, ale także innych urządzeń elektronicznych.

Ta sytuacja z iPhone’m 12 reaktywuje dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa radiacyjnego urządzeń mobilnych. Choć wielu ekspertów od lat zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z promieniowaniem, istnieje również grupa specjalistów, którzy podkreślają, że dane na ten temat są niejednoznaczne i wymagają dalszej analizy. Niezależnie od stanowiska, z pewnością będziemy świadkami dalszego rozwoju tej debaty w kontekście nowych technologii i badań naukowych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Apple, Francja, Promieniowanie, Promieniowanie elektromagnetyczne, Smartfony, Smog elektromagnetyczny

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie udało się ustalić źródła chemikaliów w kanalizacji w Sosnowcu. Śledztwo umorzono
Następny artykułJak pozbyć się czarnych plam z silikonu w łazience? Zastosuj produkt za kilka zł!