A A+ A++

Wizualizacja niecek kąpielowych na skarpie przy ul. Korfantego. To tylko jedno z wielu zadań w Polsce, na które uzyskano dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład (fot. UM w Brzegu)

W ostatnich tygodniach można było usłyszeć, że samorządy spieszą się z ogłaszaniem przetargów, aby zdążyć przed wygaśnięciem ważności promes na dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Jednym z zadań, które może liczyć na pieniądze z takiego dofinansowania jest np. budowa niecek kąpielowych na skarpie przy ul. Korfantego w Brzegu. Burmistrz Brzegu komentował niedawno, że ma tylko 6 miesięcy, i jeśli nie uda się rozstrzygnąć przetargu, to promesa na ponad 16 mln zł przepadnie. Okazuje się jednak, że termin ważności promes został wydłużony do 9 miesięcy, a więc czas na ogłoszenie przetargu, który zakończy się wyłonieniem wykonawcy jest do 18 sierpnia.


Przypomnijmy, że już w październiku 2021 roku większość samorządów w Polsce chwaliło się milionami złotych dofinansowań na przeróżne inwestycje. Promesy wstępne z Rządowego Funduszu Polski Ład zostały wystawione przez Bank Gospodarstwa Krajowego w listopadzie 2021 r., i od tamtej pory samorządy miały 6 miesięcy, aby ogłosić postępowanie przetargowe.

Niektóre samorządy zwyczajnie zwlekały lub po prostu nie były przygotowane do danej inwestycji, aby ogłosić przetarg w styczniu lub w lutym, a gdy termin ważności promes zaczął zbliżać się do końca, to nawet w już ogłoszonych przetargach nie udawało się wyłonić wykonawcy.

Niektórzy włodarze miast próbowali tłumaczyć taką sytuację „wojną w Ukrainie i niepewną przyszłością”, jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała, że to nieprawda, bo w tym samym czasie, w wielu innych przetargach wpływało po kilka, a czasami kilkanaście ofert.

Ostatecznie rząd postanowił dać samorządom więcej czasu i wydłużyć termin ważności promes wstępnych do 18 sierpnia 2022 roku.

  • „Jednostki Samorządu Terytorialnego, którym przyznano dofinansowanie z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych mogą ogłosić postępowania zakupowe najpóźniej do 18 sierpnia 2022 r. Termin ten dotyczy ogłoszenia postępowania” – informuje naszą redakcję Wojciech Trzpil z Departamentu Komunikacji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rządowa uchwała w tej sprawie została podjęta 26 kwietnia i dodatkowo wydłuża też termin na złożenie oświadczenia o podpisaniu umowy z wykonawcą. Samorządy po rozstrzygnięciu przetargu i otrzymaniu promesy inwestycyjnej będą miały 30 dni roboczych na podpisanie umowy z wykonawcą i przesłanie odpowiedniego oświadczenia do BGK.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Marilyn” Warhola sprzedana za 195 mln dolarów. To najdroższy obraz XX w.
Następny artykułAnalitycy: ceny energii mogą wzrosnąć o 70 proc. w 2023 roku