A A+ A++

W kwietniu br. Jan Śpiewak poinformował, że złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie współpracy Kanału Sportowego z marką Tyskie. Prokuratura jednak nie podejmie się rozpoczęcia sprawy, a Jan Śpiewak chce zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wraz z końcem kwietnia, znany m.in. z walki z promowaniem alkoholu w sieci, aktywista Jan Śpiewak, poinformował na swoim profilu na Twitterze, że złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z informacją, którą zamieszczono w mediach społecznościowych Kanału Sportowego. Chodziło o podjęcie współpracy z marką Tyskie. 

Śpiewak wielokrotnie zwracał uwagę na to, jak wiele marek łamie przepis tzw. ustawy antyalkoholowej. Chodzi na przykład o emitowanie reklam alkoholu przed godz. 22 czy konieczności umieszczania adnotacji o jego szkodliwym wpływie na zdrowie.

Zawiadomienie zostało złożone, jednak Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście nie zamierza podjąć działań w tej sprawie. 

 – Przedmiotowe postępowanie Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie zostało zakończone w dniu 16 maja 2023 roku wydaniem decyzji o odmowie wszczęcia dochodzenia na podstawie art. 17 par. 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego. Podstawą do wydania takiej decyzji było ustalenie, że zachowanie osób wskazanych w zawiadomieniu o podejrzeniu popełniania przestępstwa nie wypełnia znamion czynu zabronionego. Postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia jest prawomocne – powiedział prok. Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Z uwagi na to, że Jan Śpiewak nie jest żadną ze stron w postępowaniu, nie może złożyć zażalenia. Oczywiście nie oznacza to, że sprawa zostanie „zamieciona pod dywan”. Aktywista zapowiada kolejne kroki, m.in. zwrócenie się do Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Kanał Sportowy z kolei nie podejmuje się komentowania zaistniałej sytuacji.

1 lipca zamknięte zostaną wszystkie warszawskie sklepy z piwem firmowanym przez Janusza Palikota. To efekt sprzeciwów pracowników, którzy złożyli skargę do inspekcji pracy.

W listopadzie 2022 roku, UOKiK poinformował, że otrzymuje liczne sygnały o reklamach alkoholi, które mogą być sprzeczne z ustawą z 26 października 1982 r. Sprawy te miały trafić do Prokuratury Krajowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodkarpackie. Tragiczny wypadek na autostradzie A4. 86-latek jechał pod prąd
Następny artykułCzy celibat księży powinien zostać zniesiony? Polacy odpowiadają