W poniedziałek “Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że białostocka prokuratura, po zawiadomieniu organizacji pro-life, sprawdza, jak przerywano ciąże po 22 października ub. roku, a więc po ogłoszeniu, ale długo przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów antyaborcyjnych.
“DGP” zapytała się w kilku prokuraturach okręgowych w dużych miastach, co zmieniło się w postępowaniach karnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
ZOBACZ: Prokuratura sprawdza, jak po wyroku TK przeprowadzano aborcje
“Prawidłowość decyzji o zabiegach zaczęła sprawdzać – i to wstecz – białostocka okręgówka. Choć terminacja ciąży z powodu wad płodu mogła być legalna do czasu publikacji wyroku (nastąpiła ona dopiero 27 stycznia) – prokuratura ma wątpliwości. I dlatego prosi szpital »dla celów postepowania przygotowawczego« o dane wszystkich pacjentek, u których dokonano aborcji, z informacją, jaki był powód przerwania ciąży: wady płodu czy też zagrożenie życia czy zdrowia matki albo inne przesłanki. Przy tym wnioskuje o pełną dokumentację medyczną od 23 października (wyrok zapadł 22 października 2020 r.) do drugiej połowy stycznia. Na piśmie z prokuratury widnieje dopisek: »sprawa wyjątkowo pilna!!!«” – podaje dziennik.
Jak usłyszeli w białostockiej prokuraturze dziennikarze “DGP”, śledczy musieli podjęć czynności sprawdzające po tym, jak otrzymali zawiadomienie od organizacji społecznej o możliwości popełnienia przestępstwa. “DGP” ustalił, że chodzi o Fundację Pro-Prawo do Życia. Ta przyznaje, że jej zdaniem październikowe ogłoszenie wyroku oznacza, że od tego momentu przerywanie ciąży z powodu wad płodu stało się nielegalne.
“Prokuratura błędnie rozpoczęła czynności”
Tymczasem w ocenie Prokuratury Krajowej, białostocka prokuratura “błędnie rozpoczęła czynności uznając, że w związku z zawiadomieniem zachodzi potrzeba sprawdzenia zdarzeń w nim opisanych”.
“Zawiadomienie o przestępstwie odnosiło się do zdarzeń, mających miejsce przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży w Dzienniku Ustaw. Działania podjęte przez prokuraturę były niezasadne, gdyż wyrok TK obowiązuje od jego publikacji, a nie od jego wydania” – głosi stanowisko PK.
ZOBACZ: W Parlamencie Europejskim debata o aborcji w Polsce. “Nikt nie ma prawa być sumieniem kobiet”
W tej sytuacji Prokuratura Krajowa, działając w trybie ustawowego nadzoru nad podległymi jej jednostkami “zwróciła uwagę Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku na nieprawidłowości w działaniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku”.
Zawiadomienie, którego dotyczy ta sprawa, złożyła Fundacja “Pro-Prawo do Życia”; pod koniec stycznia informowała o skierowaniu takich zawiadomień do prokuratur w kraju, dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć placówek szpitalnych – wśród nich wymieniono USK w Białymstoku.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
prz/ Dziennik Gazeta Prawna, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS