W poniedziałek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poinformował, że przyjął do rozpoznania pięć kolejnych skarg dotyczących reform sądownictwa PiS. W tym gronie jest sprawa prokuratora Waldemara Pionki, który w latach 2004-2016 był szefem ostrowieckiej prokuratury. Stracił funkcję, gdy Zbigniew Ziobro wymienił większość kierownictwa świętokrzyskich prokuratur rejonowych.
Śledztwo w sprawie śmierci ojca Ziobry
Już za poprzednich rządów PiS – w 2007 roku – Pionka podał się do dymisji. Było to wtedy, gdy ostrowiecka prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie śmierci ojca Zbigniewa Ziobry, Jerzego. Ówczesna szefowa kieleckiej prokuratury okręgowej Małgorzata Perz miała pretensje o sposób wykonywania czynności. Pionka po rozmowie z Ziobrą dymisję wówczas ostatecznie wycofał. Już później ostrowiecka prokuratura – w 2008 i w 2011 roku – dwukrotnie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Jerzego Ziobry. Rodzina zmarłego miała o to pretensje.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w informacji o przyjęciu skargi prokuratora do rozpoznania przypomina, że Pionka nadzorował to śledztwo, jak również to, że sam Zbigniew Ziobro jest od 2015 roku ponownie ministrem sprawiedliwości.
ETPCz zwraca uwagę, że Waldemar Pionka został w zeszłym roku oskarżony przez prokuraturę w sprawie zarzucanych mu nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. Zgodę na postawienie zarzutów wyraziła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która zawiesiła też prokuratora w pełnieniu obowiązków.
Pionka uważa, że ID nie była „niezawisłym i bezstronnym sądem”. Twierdzi, że postępowanie dyscyplinarne i zarzuty karne służą do nękania go. Skarży się na przewlekłość postępowania i brak skutecznego środka odwoławczego.
Trybunał zgodnie z procedurą domaga się wyjaśnień od Polski. Przypomina, że skargi dotyczące reformy sądownictwa w Polsce będą traktowane priorytetowo.
Polskę skarżą też kieleccy sędziowie
Już teraz liczba skarg rozpatrywanych przez ETPCz na Polskę przekroczyła ponad 30. W tym gronie są też skargi kieleckich sędziów – Aliny Bojary i Mariusza Brody. Oboje do początku 2018 roku byli wiceprezesami kieleckiego sądu okręgowego. Po czystce PiS-u w sądach zostali odwołani wraz z blisko 150 prezesami i wiceprezesami w całej Polsce – bez podania przyczyn, przeprowadzenia konsultacji, zupełnie dowolnie. Sędziom przerywano kadencje, nie przysługiwała im żadna droga odwoławcza. Nie mieli nawet możliwości złożenia wyjaśnień. O pozbawieniu funkcji dowiadywali się często faksem.
Skargi przeciwko Polsce dotyczą też przerywania kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa, postępowań dyscyplinarnych wobec niepokornych sędziów i prokuratorów za krytykę władzy itd. Wśród skarżących są m.in. sędziowie Igor Tuleya, Waldemar Żurek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS