A A+ A++

Główny rosyjski opozycjonista stanął dziś przed moskiewskim Sądem Lefortowskim. Jest oskarżony o defraudację środków własnej fundacji i obrazę sądu. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, Aleksiej Nawalny wzywał Rosjan zza krat do protestów przeciwko wojnie z Ukrainą.

Rozprawa odbyła się w Pokrowskiej Kolonii Karnej, gdzie przyjechał skład sędziowski.

Za tydzień Nawalny znowu stanie przed sądem. W kolonii karnej

– Ostatecznie proszę o wyznaczenie Nawalnemu kary w formie 13 lat pozbawienia wolności i 2 lat ograniczenia wolności – oświadczyła prokurator Nadieżda Tichonowa.

Zażądała ona także nałożenia na Aleksieja Nawalnego grzywny w wysokości 1,2 miliona rubli. Zwróciła przy tym uwagę sądu na “zagrożenie dla społeczeństwa”, jakie stanowią działania Nawalnego, a także na stan jego zdrowia i sytuację rodziny.

Podczas kolejnej rozprawy rosyjski polityk wygłosi swoją mowę końcową, po której sąd wyda wyrok.

Współpracownicy Nawalnego zwracają uwagę, że rozpatrująca sprawę sędzia Marina Kotowa podczas procesu wielokrotnie telefonowała do jednego z urzędników Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Według publikacji na stronie Nawalnego, rozmówcą pani sędzi jest Jewgienij Władimirow, który w 2019 roku na stronie Kremla był nazwany naczelnikiem wydziały odpowiadającego za komunikację ze społeczeństwem.

Kolejny proces przeciwko liderowi rosyjskie opozycji rozpoczął się 15 lutego. Aleksiej Nawalny oskarżony jest o “szczególnie duże wyłudzenie” i obrazę sądu. Sprawa karna dotycząca wyłudzenia została wszczęta pod koniec 2020 roku. Według śledczych, Nawalny i jego współpracownicy wydali na własne potrzeby 356 milionów rubli z darowizn zebranych przez Fundację Walki z Korupcją i sztaby Nawalnego w całym kraju.

Z kolei sprawa o obrazę sądu została wszczęta w maju 2021 roku. Prokuratura zarzuca Nawalnemu obrażenie sędzi pokoju posterunku nr 321 w Moskwie Wiery Akimowej, która skazała polityka za obrazę weterana II wojny światowej.

W połowie 2020 roku Aleksiej Nawalny, uważany za głównego oponenta Władimira Putina, został w czasie podróży po Syberii otruty bojowym środkiem paraliżującym Nowiczok. Rodzinie udało się go wywieźć do Berlina, gdzie uratowano jego życie i odbył rehabilitację. 17 stycznia 2021 roku polityk wrócił do Moskwy i został aresztowany – złamał zakaz opuszczania kraju, jaki nałożono na niego w ramach wyroku w sprawie Yves Roches – został uprzednio skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Następnie sąd uznał, że resztę wyroku Nawalny spędzi w kolonii karnej.

Po tym, jak Putin rozpoczął wojnę przeciwko Ukrainie, Nawalny wezwał z więzienia Rosjan do masowych protestów antywojennych.

„Ratujmy honor Rosji!”. Nawalny wzywa kraj na protesty antywojenne

pj/belsat.eu wg dw.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki: jesteśmy w Kijowie. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie
Następny artykułNapad pod centrum handlowym na Białołęce na samochód przewożący pieniądze