A A+ A++

Już za kilka miesięcy odbędzie się IV Olsztyński Marsz Równości. Organizatorki zapowiedziały go w walentynki. Zanim jednak mieszkanki i mieszkańcy miasta przejdą ulicami Olsztyna, organizatorki poinformowały, że wciąż trwa dochodzenie w sprawie gróźb, które były wobec nich kierowane przed marszem w 2023 roku.

Prokurator nie widzi gróźb. Organizatorki uzupełniają zeznania

5 maja 2023 roku kilka organizacji działających na rzecz równości w Polsce otrzymało od „Pierwszego Batalionu Narodowego” e-maila o tytule ”Homoparada 20 maja – wstyd i hańba”.

Otrzymały go również organizatorki Olsztyńskiego Marszu Równości. Na 20 maja 2023 roku zapowiedziany był III pochód równości przez Olsztyn, który później odbył się zgodnie z planem.

W wiadomości autorzy domagali się w „wycofania poparcia dla tzw. marszów równości”. ”Wierzymy, że nas wysłuchaliście. Mamy nadzieję, że zmienicie swoje stanowisko. W przeciwnym razie będziecie mieli kłopoty. Jak wam się nie podoba to jedźcie do Niemiec lub Stanów Zjednoczonych, gdzie p***ły są przedstawicielami wyższej kasty” – napisali.

Kilka dni później do organizatorek dotarła kolejna wiadomość, w której dostały kolejną szansę na wycofanie się z działań, bo wkrótce się przekonają, że będzie za późno. ”W ciągu pół roku zebraliśmy wystarczająco dużo informacji o organizacji i danych osobowych pracowników. Zapewniamy, że wykorzystamy te informacje, aby wywiązać się z powierzonych nam zadań”.

– Nasza pełnomocniczka, adwokatka Marta Kamińska, złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – mówi Agata Szerszeniewicz, organizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. – W związku ze zbliżającym się marszem poinformowałyśmy o sprawie policję. W przeciągu roku byłyśmy też wzywane na komisariat w celu złożenia i uzupełnienia zeznań – kontynuuje.

Jak relacjonuje Szerszeniewicz, prokuratura w październiku 2023 roku postanowiła umorzyć dochodzenie. Prokurator nie zauważył w wiadomościach czynu zabronionego. Organizatorki zażaliły decyzję i w połowie stycznia 2024 roku otrzymały zawiadomienie o wyznaczonym na 4 kwietnia posiedzeniu w przedmiocie rozpoznania zażalenia.

– Jesteśmy już po posiedzeniu. Kolejne wyznaczone jest na 9 maja i możliwe, że wtedy zapadnie decyzja – mówi Agata Szerszeniewicz. –  Wciąż naszą pełnomocniczką jest adwokatka Marta Kamińska. Nie jest to też jej pierwsza rozprawa, w której reprezentuje osoby LGBTQIA+. Dla przykładu ostatnio wygrała sprawę o zmianę danych w dokumentach osoby transpłciowej.

Źródło: Infopress Olsztyński Marsz Równości

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKE zaakceptowała wniosek o 6,3 mld euro. “Czekamy na przelew”
Następny artykułNajlepsi sportowcy z marszałkowskimi stypendiami