A A+ A++

Fragment rozmowy z prokuratorem generalnym Andrejem Szwedem opublikował pracownik państwowej telewizji ONT Ihar Tur.

W udostępnionym nagraniu urzędnik oskarżył Warszawę o cały szereg działań, które mają na celu osłabienie państwowości Białorusi, wśród nich wymienił, między innymi, Kartę Polaka. Powtórzył także oskarżenia o „rehabilitację nazizmu”.

– To są wszystko elementy wojny hybrydowej, antypaństwowej działalności. Nawet te „tańce na kościach”, które organizowali przedstawiciele rozlicznych tak zwanych centrów edukacji, to jest nic innego, jak rehabilitacja nazistowskich przestępców, polskich przestępców i nic innego, jak element zniszczenia od wewnątrz naszego społeczeństwa, szczególnie młodzieży, tworzenie z niej jakichś oddziałów frontowych – mówił.

Mówiąc o „tańcach na kościach”, prokurator generalny miał zapewne na myśli zorganizowane w marcu przez miejscowych Polaków imprezy dla polskiej młodzieży poświęconej polskiemu podziemiu na Grodzieńszczyznie i Ziemi Brzeskiej. Władze uznały je za „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i propagowanie nazizmu” i na podstawie tych oskarżeń zatrzymały prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys oraz członków zarządu organizacji Andrzeja Poczobuta, Marię Tiszkowską i Irenę Biernacką oraz dyrektorkę polskiej szkoły społecznej w Brześciu Annę Paniszewą. Trzem ostatnim działaczkom umożliwiono potem wyjazd do Polski. Pozostałym grozi nawet 12 lat kolonii karnej.

Andżelika Borys nie prosiła o ułaskawienie

Karta Polaka, o którą można ubiegać się od 2008 roku, umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością, w tym przynajmniej podstawową znajomość polskiego, a także wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej. Mogą także przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Według portalu Zerkało (dawne tut.by), Kartę Polaka otrzymało 130 tysięcy Białorusinów.

Czy 17 września stanie się dla Białorusinów Dniem Jedności Narodowej?

pp/belsat.eu wg Zerkało, TG IT

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszałamiające zjawisko na niebie! Wyjątkowe zdjęcia zorzy polarnej
Następny artykułPostęp NSP 2021 w gminie Ożarów Mazowiecki