Aleksandra Biszczan, Aneta Borowiec, Ada Łuszczakiewicz, Aleksandra Bilacz i Agnieszka Gacek to zwyciężczynie konkursu na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie obronione w ubiegłym roku na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Ponad 50 najlepszych prac oglądać można na wystawie startARCHITEKCI’23.
Prof. dr hab. inż. Bogusław Szmygin, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej podkreślał podczas piątkowego wernisażu wystawy startARCHITEKCI’23, że wydarzenie to jest ważniejsze nawet niż rozpoczęcie roku akademickiego.
– Jest to moment, w którym podsumowywana jest wykonana praca, ale też co bardzo istotne w zawodzie, które będziecie wykonywać, praca ta jest podana publicznemu osądowi –podkreślał prof. dr hab. inż. Bogusław Szmygin.
– Wystawa to świetna okazja, aby zobaczyć, jak młodzi architekci widzą i kształtują naszą przestrzeń. Daje im ona możliwość porównania swoich pomysłów z pracami uznanych architektów i rozpoczyna dyskusję między studentami, projektantami i administracją publiczną na temat ich koncepcji – dodaje prof. Bartłomiej Kwiatkowski, prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt dyplomowy inżynierski obroniony w 2023 r. na kierunku architektura za projekt „Źródło tożsamości miejsca. Pijalnia wody z zespołem budynków uzupełniających na szlaku edukacyjno-przyrodniczym w Motyczu” otrzymała inż. arch. Agnieszka Gacek. Promotorem pracy był mgr inż. arch. Karol Krupa.
Konkurs na najlepszy projekt dyplomowy inżynierski obroniony w 2023 roku na wydziale budownictwa i architektury na kierunku architektura za projekt „Cisza jako źródło doświadczenia dźwięku. Projekt Szkoły Muzyki Tradycyjnej” wygrała inż. arch. Aleksandra Bilacz. Promotorem pracy był mgr inż. arch. Karol Krupa.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt dyplomowy magisterski obronionych 2023 roku na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej za projekt „Architektura poprzemysłowa nadzieją na przyszłość dla przeszłości. Adaptacja i rewitalizacja dawnych zbiorników gazu starej gazowni warszawskiej na potrzeby Centrum Sztuki” otrzymała mgr inż. arch. Ada Łuszczakiewicz. Promotorem pracy była dr inż. arch. Katarzyna Szmygin-Wirski.
Pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszy projekt magisterski za „Dostosowanie obiektów fortecznych do współczesnych funkcji na przykładzie Twierdzy Kłodzko” otrzymały jego autorki: mgr inż. arch. Aleksandra Biszczan oraz mgr inż. arch. Aneta Borowiec. Promotorzy pracy: prof. dr hab. Inż. Bogusław Szmygin i mgr inż. arch. Katarzyna Drobek
Wystawę obejmującą 52 prace inżynierskie i magisterskie oglądać można w holu Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40 w Lublinie.
Nazwa startARCHITEKCI jest grą słów, nawiązującą do określenia „stararchitekci”, które przypisywane jest najwybitniejszym światowym architektom, takim jak Zaha Hadid czy Peter Zumthor, oraz architektom, którzy osiągnęli nieśmiertelność, jak Louis Kahn, Antoni Gaudí, Frank Lloyd Wright czy Ludwig Mies van der Rohe.
Pierwsza edycja wystawy odbyła się w 2009 roku w Warsztatach Kultury i wraz z edycją z 2010 roku wspierała kandydaturę Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kolejne sześć edycji miało miejsce w Galerii Gala, następne dwie w Centrum Spotkania Kultur. Od 2019 roku wystawa odbywa się we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS