A A+ A++

Kuchnia to pomieszczenie nasycone nie tylko zapachami sporządzanych posiłków, ale i kulturowymi oraz społecznymi znaczeniami. Kuchnia stanowi niejako dwie przestrzenie – jedną, w której przygotowywane są, spożywane oraz przechowywane posiłki i drugą, w której spełniają się jednostkowe nawyki, utrwalają społeczne ministrategie.

Kuchnia jako przestrzeń kulturowa

Przestrzeń kuchenna podlega rozmaitym regułom etycznym i ekonomicznym, modom, trendom i ideologiom. To w kuchni dzieje się codzienność, powtarzalne, rytualne, machinalne czynności, które odzwierciedlają społeczne i kulturowe schematy, nabyte i odtwarzane zwyczaje. Zarówno układ przestrzeni, jej wystrój, jak i sposób funkcjonowania w niej odzwierciedlają nabyte drogą kulturowego uczenia normy oraz przekonania. To, jak kuchnia jest urządzona, kto w niej przebywa i w jakiej roli, nie tylko odtwarza wyuczony schemat, ale i go podtrzymuje. Jeśli tradycja podpowiada nam, że kuchnia jako przestrzeń wykonywania codziennych czynności może być zmarginalizowana estetycznie, to pominięcie jej estetycznej funkcji uniemożliwi zmianę schematu.

Kuchnia jako przestrzeń zamknięta

Zasadniczą zmianą funkcjonowania przestrzeni kuchennej jest włączenie jej do sfery dziennej, otwarcie i połączenie z pokojem dziennym oraz jadalnią. Jeśli kuchnia jest zamknięta i stanowi odrębne pomieszczenie, to przyrządzanie posiłków staje się osobną, wyizolowaną czynnością. Zazwyczaj to jedna osoba przebywa wtedy w kuchni i pełni rolę łącznika pomiędzy salonem albo jadalnią, w których spędza się wolny czas, a kuchnią, w której przygotowuje się jedzenie. W tej roli tradycyjnie występowała pani domu, lawirując między panem domu i zaproszonymi gośćmi a gotującym się posiłkiem. Zamknięcie kuchni wspiera schemat, w którym osoba odpowiedzialna za przygotowanie jedzenia podczas przygotowywania go jest wyłączona z czasu świętowania. Projekty domów z zamkniętą kuchnią są odpowiednie dla osób, którą chcą oddzielić od siebie czynności wykonywania i wspólnego spożywania posiłków.

Projekty domów z kuchnią otwartą

Połączenie ze sobą kuchni, jadalni i salonu wspiera integrację poszczególnych czynności. Otwarcie przestrzeni fizycznej umożliwia otwarcie przestrzeni symbolicznej. Projekty domów z otwartą kuchnią wspierają łączenie ze sobą przygotowywania i spożywania posiłków, integrację domowników, a także gości z osobą odpowiedzialną za gotowanie, a także umożliwiają wspólne przygotowywanie jedzenia. Przestrzeń otwarta optycznie powiększa dom i daje zupełnie inne możliwości aranżacji wnętrz. Gotowanie staje się częścią czasu świętowania i przestaje być czynnością zarezerwowaną dla jednej osoby.


Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgnieszka Kaczorowska zna już płeć dziecka
Następny artykułStrumień: Ograniczenia bezpośredniego kontaktu w Urzędzie Miejskim do 1 kwietnia