A A+ A++

Transformatory suche żywiczne z powodzeniem zastępują transformatory olejowe wyposażone w kadź. Wszystko ze względu na doskonałą niezawodność, a także podwyższony poziom bezpieczeństwa urządzeń. Czym są transformatory żywiczne? Jak zostały zaprojektowane? I w końcu – jakie zalety czynią transformatory żywiczne lepszymi od olejowych?

Czym są transformatory suche żywiczne?

Transformator suchy żywiczny to rodzaj transformatora energetycznego, którego zadaniem jest transformowanie napięcia średniego na niskie, wymaganego do zasilania urządzeń końcowych – odbiorników przemysłowych czy odbiorców indywidualnych. Transformatory żywiczne są w stanie wytrzymać duże przeciążenia czy zakłócenia pojawiające się w instalacji. Jest to możliwe dzięki zastosowanej technologii produkcji, a także samej budowie urządzeń.

Jak zbudowany jest transformator suchy żywiczny?

Transformator suchy żywiczny składa się z:

• Rdzenia,

• Uzwojenia GN – uzwojenie wysokiego napięcia nawijane warstwowo i zalane żywicą,

• Uzwojenia DN – uzwojenie dolnego napięcia nawijane folią aluminiową bądź miedzianą,

• Belek prasujących,

• Odpływów SN i nn

• Podwozia.

W transformatorach suchych żywicznych jedną z najważniejszych ról pełni rdzeń. Odpowiednia konstrukcja wpływa na prawidłowe działanie urządzenia. By rdzeń spełniał swoje zadanie, niezbędne jest stworzenie dokładnego projektu geometrycznego, ustalenie właściwości wykorzystywanych blach magnetycznych, a także wybór odpowiednich środków konstrukcyjnych do kontrolowania takich działań jak wibracja czy przesunięcie arkuszy.

W jakich warunkach sprawdzi się transformator żywiczny?

Transformatory suche żywiczne doskonale sprawdzają się w wymagających warunkach. To z kolei sprawia, że swoje zastosowanie odnalazły w wielu sektorach przemysłu. Sprawdzą się doskonale nawet w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych takich jak:

• gorący klimat pustyni,

• wysokie zasolenie,

• wysoka wilgotność powietrza,

• ekstremalnie niskie temperatury – nawet do -50 ℃.

Główne zalety transformatorów suchych żywicznych

Nie bez powodu w przypadku zapotrzebowania na transformatory rozdzielcze małych lub średnich mocy wybór pada na wykonanie żywiczne. Lista zalet jest zdecydowanie dłuższa niż przy transformatorach olejowych.

Zmniejszone ryzyko pożaru

Transformatory wykorzystujące olej są dużo bardziej niebezpieczne w momencie wystąpienia zwarcia, wycieku i pożaru. Olej wykazuje wysoką palność, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru. Z kolei zaprojektowane transformatory suche żywiczne składają się z materiałów trudnopalnych i samogasnących. Transformatory tego typu nie wymagają stosowania zabezpieczeń przeciwpożarowych. Nawet sam pożar i uszkodzenie transformatora nie rodzi tak poważnych konsekwencji, jak w przypadku transformatora olejowego. Emisja toksycznych gazów i oparów jest wówczas minimalna.

Minimalne ryzyko pożaru transformatorów suchych żywicznych sprawia, że są one w szczególności doceniane w miejscach, w których bezpieczeństwo jest stawiane na pierwszym miejscu – biurowcach, kopalniach, liniach metra, platformach wiertniczych. Bezpieczeństwo – w szczególności w miejscach dużego skupiska ludzi – jest ważne także w obiektach użyteczności publicznej, w szpitalach czy na lotniskach. Tam również stosowane są najczęściej transformatory żywiczne.

Chłodzenie powietrzem

Do chłodzenia transformatorów olejowych wykorzystywane jest odpowiednie chłodziwo w postaci cieczy. Uwolnione do środowiska w przypadku awarii rodzi poważne konsekwencje. Także na tej płaszczyźnie transformatory suche żywiczne zdecydowanie wygrywają. Do ich chłodzenia wykorzystywane jest bowiem powietrze. Zdecydowanie najlepszym miejscem jego montażu jest takie, w którym istnieje możliwość wentylacji naturalnej. Jeśli jej nie ma – stosowane są wentylatory chłodzące. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas pracy transformatora straty przetwarzane są na ciepło, które musi zostać odprowadzone. Transformatory tego typu mogą zostać wyposażone w wentylatory, które pozwalają na przeciążenie nawet do 40%.

Przystosowanie do pracy w ekstremalnych warunkach

Niezawodność transformatorów suchych żywicznych jest widoczna nie tylko w neutralnych warunkach, ale także tych ekstremalnych. Możliwość efektywnej pracy nawet przy -50 ℃ jest naprawdę imponująca. Transformator może jednak zostać zainstalowany nie tylko w miejscu skrajnie zimnym. Może on zostać dostosowany do wysokich, osiągających +50 ℃ temperatur. Tak szeroki zakres temperatur pozwolił na szerokie zastosowanie transformatorów żywicznych w wielu sektorach przemysłu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://www.sgb-smit.pl/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFranczyza – jak to działa?
Następny artykułUM Wejherowo: Świątecznie i radośnie w Domu Społecznym przy ul. Dworcowej