Karol Hachuła, uczeń Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 5 w Tychach został zaproszony na Studencką Konferencję Naukową, która odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.
Karol jest najmłodszym uczestnikiem tej konferencji i jedynym uczniem szkoły średniej w historii, który wygłosił referat na Politechnice Śląskiej. Uczeń tyskiego technikum mówił o materiałach ze wzmocnieniami strukturami kratowymi.
Karol Hachuła ma 18 lat. Projektuje w programach typu AutoCAD, Fusion 360 czy Inventor.
Interesuje się mechaniką, na temat której, jak sam to określa, „ma już pewną wiedzę”. Ta nomen omen pewna wiedza, zapewniła mu zainteresowanie dr. hab. inż. Wacława Kusia, który zaprosił Karola na konferencję i umożliwił mu dalsze rozwijanie pomysłów.
– Poszukiwałem firmy lub instytucji, która pomoże mi rozwijać moją wiedzę i zainteresowanie. Wiem, że bez ciężkiej pracy jest to niemożliwe. Wysłałem setki maili z moimi pomysłami. Zawierały rysunki, kilka zdań o mnie i moich zainteresowaniach i projekt części podwozia samolotu. Na jeden z tych maili odpowiedział dr Wacław Kuś i zachęcił mnie, żebym zainteresował się strukturami kratowymi i napisał na ich temat artykuł. Jest to materiał komórkowy o charakterze otwartej porowatości, składa się z komórek elementarnych wzajemnie powiązanych między sobą. Miałem podstawowe obycie z tematem ze względu na to, że są one wykorzystywane w metodzie przyrostowej, powszechnie zwanej drukiem 3D, którym się interesuję. Co do samych struktur kratowych, to NASA prowadzi na ich temat badania od 2019 r. Pozwalają one znacząco zmniejszyć wagę elementów satelitów, przez co znacząco zmniejszyć zużycie paliwa, co redukuje koszty. Technologia, jaką aktualnie dysponujemy jest droga, ale w przyszłości struktury kratowe będą wykorzystywane nie tylko przez NASA – mówi Karol Hachuła, który na podstawie własnego projektu, wydrukował model takiej konstrukcji.
Jak wspomniał dr Kuś, jest to bardzo rzadkie, by uczeń szkoły średniej rozwinął swoje zainteresowania mechaniką na tak zaawansowanym poziomie. Projekt, który dostał wykładowca, był na tyle dobry, że Wacław Kuś postanowił zachęcić ucznia technikum, by napisał pracę naukową, bo pomysł może znaleźć zastosowanie praktyczne w dalszych badaniach naukowych. Karol swój referat wygłosił przed kilkudziesięcioma słuchaczami. – Stresowałem się, muszę przyznać. W końcu słuchały mnie osoby z dużo większą wiedzą ode mnie, niejednokrotnie z wysokimi stopniami naukowymi. Myślę, że referat się spodobał. Karol ma jeszcze dwa lata, do podjęcia decyzji, gdzie będzie się dalej kształcić. – Na pewno będzie to związane z mechaniką i projektowaniem. Chciałbym dalej pracować przy strukturach kratowych. Nie myślę jednak o konkretnej uczelni – dodaje
Rozmawiał: Kamil Peszat.
Zdjęcie: Kamil Peszat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS