16.03.2021r. 12:13
Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących przygotowanie i realizację kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej. Projekt nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych, po złożeniu przez klub Prawa i Sprawiedliwości dwóch poprawek, został we wtorek odesłany do sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Jednym z celów modyfikacji specustawy jest przystosowanie sieci do przesyłania energii elektrycznej z farm wiatrowych na morzu. Projektowane przepisy mają wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, jakie się dotychczas pojawiły, m.in. w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku.
Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma zagwarantować udział operatorów systemów przesyłowych w procesie planistycznym. Ma to prowadzić to do wyeliminowania kolizji infrastruktury służącej do przesyłania energii elektrycznej oraz paliw gazowych z innymi obiektami budowlanymi.
W projekcie specustawy pojawia się też lista inwestycji w systemie przesyłowym energii elektrycznej, które miałyby zostać nią objęte. Są tam podmorski kabel na Litwę, 12 linii 400 kV, ośmiu – 220 kV, oraz przepis, że specustawą są objęte też modernizacje, przebudowy itp. linii o napięciu 220 kV lub wyższym.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odpowiadając na pytania posłów powiedział we wtorek, że nowelizacja przenosi ciężar odszkodowań ze Skarbu Państwa na inwestorów, ale jest to jednorazowe odszkodowanie i inwestorzy są zwolnieni z opłat wynikających z dzierżawy.
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS