A A+ A++

24.07.2020r. 09:58

NCBR dofinansuje w ramach inicjatywy Eurka projekt “Wykorzystanie wstępnie oczyszczonego biogazu jako paliwa do zasilania silników i pojazdów maszyn rolniczych” kwotą 969,050 tys. Projekt będzie realizowało międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą Polska Grupa Biogazowa Energetyka 4 (lider projektu), Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, Scientific Engineering Center “Biomass” oraz Institute of Engineering Thermophysics

Celem projektu jest opracowanie dwupaliwowego zasilania silnika o zapłonie samoczynnym z układem typu Common Rail, a także sprawdzenie efektywności jego działania w warunkach rzeczywistych, na wybranym pojeździe/maszynie rolniczej. Silnik będzie zasilany olejem napędowym i biogazem. Projekt ma trwać trzy lata, a jego zakończenie przewidziane jest na koniec lipca 2023 r. Całkowity koszt realizacji rzedsięwzięcia wynosi 981,050 tys. zł.

– Ostatnie lata pokazują, jak silną presję na motoryzację wywiera ekologia. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii stało się czymś niezwykle cennym i pożądanym. Biogaz – pozyskiwany w procesie beztlenowej fermentacji biomasy, cieszy się coraz silniejszym wsparciem Unii Europejskiej w związku z prowadzoną strategią przeciwdziałania zmian klimatycznych i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery – mówi dr hab. inż. Witold Luty, dyrektor Łukasiewicz – PIMOT.

Zwraca on też uwagę na aspekt ekonomiczny zastosowania biogazu jako paliwa. – Biometan – jak wynika z dotychczasowych doświadczeń szwedzkich i niemieckich – jest paliwem zdecydowanie tańszym od benzyny i oleju napędowego. W Polsce cena CBM (sprężonego biometanu) powinna kształtować się na poziomie cen gazu ziemnego – dodaje dyrektor.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa pomoc pogorzelcom z Kobieli [AKTUALIZACJA}
Następny artykułRozkwit społecznej ekoświadomości