Projekt protokołu Nr XLVI/22
z sesji Rady Miejskiej w Namysłowie,
która odbyła się w Namysłowskim Ośrodku Kultury
31 marca 2022 roku o godz. 9.00
Ad. 1.
Przewodniczący Rady Jacek Ochędzan o godzinie 9.02 otworzył XLVI sesję Rady Miejskiej w Namysłowie. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 21 radnych (zał. nr 1 do protokołu), co oznacza prawomocność obrad.
Przewodniczący Rady poinformował o dodatkowych projektach uchwał w sprawach:
- określenia zasad zwiększenia środków funduszu sołeckiego,
- utworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć,
- uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha zwrócił się z prośbą o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały nr 17 w sprawie nadania nazwy ulicy (ul. St. I. Witkiewicza).
Przewodniczący Rady zarządził głosowanie za zmianą porządku obrad sesji o wyżej przedstawione zmiany.
„Za” zmianą porządku obrad głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Po zmianie porządek obrad przedstawiał się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Informacja Burmistrza z działalności w okresie między sesjami Rady Miejskiej i sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacje Przewodniczącego Rady w sprawach bieżących.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Sprawozdanie z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Namysłowie za 2021 rok.
- Sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie za 2021 rok.
- Sprawozdanie z realizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Namysłowie za 2021 rok.
- Sprawozdanie z działań Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie za 2021 rok.
- Przyjęcie sprawozdań z działalności Komisji Rady Miejskiej za 2021 r.
- Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) nadania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Namysłów” Panu Andriyowi Ivanovychowi Myronyak,
2) nadania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Namysłów” Panu Thomasowi Zschornak,
3) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Pani Janinie Rudawskiej,
4) adania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Panu Leszkowi Głowackiemu,
5) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Panu Jarosławowi Iwanyszczukowi,
6) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Ks. Janowi Kurconiowi,
7) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Panu Włodzimierzowi Ożga,
8) zmiany Uchwały nr zmiany Uchwały nr 474/VIII/21 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zobowiązania Gminy Namysłów jako członka zwyczajnego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak z siedzibą w Dobrzeniu Wielkim do udziału w opracowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju i współpracy z tym Stowarzyszeniem w kolejnym okresie programowania w latach 2023-2027,
9) podjęcia działań zmierzających do przebudowy drogi wojewódzkiej nr 451 na odcinku od ronda im. Żołnierzy Wyklętych do firmy „Velux” w Namysłowie, jako zadania priorytetowego w roku 2022-2023,
10) przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Namysłów w 2022 roku,
11) zmiany uchwały Nr 540/VIII/22 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie zmiany uchwały Nr 784/VII/18 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
12) przyjęcia Programu „Polityka Prorodzinna dla Gminy Namysłów na lata 2022- 2030″,
13) przyjęcia „Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Namysłów na lata 2022 – 2024”,
14) nadania nazwy ulicy (ul. Letnia),
15) nadania nazwy ulicy (ul. Jesienna),
16) nadania nazwy ulicy (ul. T. Kościuszki),
17) nadania nazwy ulicy (ul. St. Wyspiańskiego),
18) określenia zasad przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży służbowych dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli,
19) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Jastrzębiu,
20) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Namysłowie,
21) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Mikowicach,
22) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Mikowicach,
23) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022-2036,
24) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2022 rok,
25) określenia zasad zwiększenia środków funduszu sołeckiego,
26) utworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć,
27) uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025. - Przyjęcie protokołu z XLIV i XLV sesji Rady Miejskiej.
- Zakończenie obrad sesji Rady Miejskiej.
Ad. 2.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował, że sprawozdanie przesłano Radnym w formie pisemnej – na wniosek Radnych, a jeżeli są pytania do sprawozdania to udzieli odpowiedzi.
Przewodniczący Ochędzan zwrócił się z prośbą o wcześniejsze wysyłanie Radnym sprawozdania.
Burmistrz Stawiarski wyjaśnił, że sprawozdanie jest wysyłane radnym w przeddzień sesji, aby zawarte w nim informacje były bieżące. Poinformował również, że wszystkie zawarte w sprawozdaniu informacje są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.
Radna Maria Teodorczyk zapytała o powołaną Namysłowską Radę ds. Rodziny.
Burmistrz Stawiarski wyjaśnił, że Namysłowska Rada ds. Rodziny jest organem doradczym Burmistrza w zakresie polityki prorodzinnej. Przykładem działalności Rady są, znajdujące się w porządku obrad, projekty uchwał w sprawach: przyjęcia Programu „Polityka Prorodzinna dla Gminy Namysłów na lata 2022- 2030″ oraz przyjęcia „Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Namysłów na lata 2022 – 2024”. Burmistrz poinformował, że głównym założeniem Namysłowskiej Rady ds. Rodziny jest wsparcie rodzin z terenu Gminy Namysłów.
Radna Teodorczyk zapytała o skład Rady.
Burmistrz odpowiedział, że skład Rady jest powoływany Zarządzeniem Burmistrza.
Ad. 3.
Przewodniczący Jacek Ochędzan poinformował, że od czasu ostatniej sesji wpłynęła interpelacja Wiceprzewodniczącego Rady Krzysztofa Dzidowskiego dotycząca niszczejącego budynku przy ul. Piastowskiej, na którą odpowiedzi udzielił Burmistrz Namysłowa.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski odczytał odpowiedź Burmistrza Stawiarskiego na złożoną interpelację (pismo nr Or.0003.1.2022.BS z dn. 7.03.2022 r.), a następnie przedstawił działania prowadzone przez wcześniejszych Burmistrzów w zakresie wspomnianego budynku. Wiceprzewodniczący poinformował również o kolejnej interpelacji, jaką złożył, dotyczącej ul. Łąkowej.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował, że Radny dostanie odpowiedź na złożoną interpelację w ustawowym terminie. Ponadto Burmistrz wyjaśnił, że ogłoszone zostały przetargi na wykonanie dokumentacji technicznej budowy dróg, w tym ul. Łąkowej i innych dróg na Osiedlu Majowym oraz na Osiedlu „Za Widawą”.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady przedstawił i omówił pisma, jakie wpłynęły do Rady od czasu ostatniej sesji.
Ad. 5.
Radny Michał Wilczak zapytał o środki finansowe w ramach funduszu osiedlowego.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zachęcił osiedla do składania wniosków i przypomniał o ich przeznaczeniu na zadania inwestycyjne.
Radny Mieczysław Krzyżewski zapytał Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o posiedzenie Komisji w dniu 28 marca br.
Radny Marcin Biliński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odpowiedział, że w poniedziałek, 28 marca br. miało miejsce posiedzenie zespołu kontrolnego w Spółce NOSiR. Obecnych było 3 Radnych.
Radny Janusz Czubkowski odniósł się do sytuacji procedowania Uchwały w sprawie wysokości diet dla Radnych, która przyczyniła się do utraty przez niego zaufania do 13 Radnych.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski apelował o prowadzenie przez Gminę kontroli inwestycji budowy drogi ul. Jana Pawła II. Zapytał również o liczbę uchodźców na terenie Gminy Namysłów oraz o otrzymaną wysokość środków finansowych z programów rządowych na wsparcie obywateli Ukrainy.
Burmistrz Stawiarski przypomniał, że inwestycja przebudowy ul. Jana Pawła II w Namysłowie jest prowadzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i Urząd Miejski nie ma kompetencji do jej kontrolowania. Następnie odniósł się do wcześniejszego zapytania Radnej Teodorczyk i przedstawił skład Namysłowskiej Rady ds. Rodziny oraz jej zadania.
Skarbnik Gminy Anna Stec-Kołotyło poinformowała, że Gmina otrzymała 70 320 zł w związku z realizacją ustawy o pomocy dla osób z Ukrainy, z przeznaczeniem na jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące obywatelom Ukrainy – 300 zł oraz na posiłek dla dzieci w szkole i przedszkolu.
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Joanna Zuzel poinformowała, że do wczoraj w Urzędzie Miejskim w Namysłowie nadano 490 numerów PESEL. Pani Naczelnik wyjaśniła, że nie jest to liczba adekwatna do ilości Ukraińców przebywających na terenie Gminy Namysłów, ponieważ mogą się oni starać o PESEL w każdym urzędzie gminy.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał Wiceburmistrza Krzysztofa Muchę o możliwość włączenia oświetlenia ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż przebudowywanej drogi krajowej.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha odpowiedział, że prośba była zgłaszana wykonawcy.
Radny Karol Kubicki poruszył temat złego stanu technicznego chodnika prowadzącego do budynku Żłobka i Przedszkola nr 4.
Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Roman Kania odpowiedział, że chodnik będzie wyrównany.
Przewodniczący Ochędzan, w imieniu Radnych, podziękował za współpracę byłej Sekretarz, Pani Joannie Niedźwiedź.
Burmistrz Stawiarski podziękował Pani Koordynator Ewelinie Moniuszko-Czuczwara i wolontariuszom z Centrum Wsparcia Ukrainy oraz wszystkim mieszkańcom i przedsiębiorcom za wsparcie rzeczowe i finansowe na rzecz obywateli ukraińskich.
Radny Mieczysław Krzyżewski zwrócił się do Burmistrza z prośbą o poparcie w Starostwie Powiatowym potrzeby wykonania remontu drogi w m. Minkowskie.
Burmistrz Stawiarski poinformował, że przekaże zgłoszenie do Starostwa, podobnie jak przekazuje wszystkie inne, które są w zarządzie Starostwa Powiatowego.
Radny Marcin Biliński, w imieniu Stowarzyszenia „Przyjazny Samorząd”, podziękował pracownikom Urzędu Miejskiego w Namysłowie, Radnemu Kubickiemu, Radnej Wolskiej oraz wszystkim mieszkańcom za współpracę przy pomocy obywatelom Ukrainy.
Przewodniczący Ochędzan poinformował, że w sobotę uczestniczył w turnieju zapaśniczym o Puchar Burmistrza Namysłowa. Pogratulował sukcesów klubowi i zapaśnikom. Zaproponował rozważenie możliwości, aby LKS „Orzeł” był gospodarzem nowej hali przy ul. Kolejowej w Namysłowie.
Burmistrz Stawiarski również zabrał głos w temacie sukcesów zapaśników Klubu „Orzeł”.
Ad. 6.
Do sprawozdania nie wniesiono uwag. Sprawozdanie zostało przyjęte.
Ad. 7.
Do sprawozdania nie wniesiono uwag. Sprawozdanie zostało przyjęte.
Ad. 8.
Do sprawozdania nie wniesiono uwag. Sprawozdanie zostało przyjęte.
Ad. 9.
Do sprawozdania nie wniesiono uwag. Sprawozdanie zostało przyjęte.
Ad. 10.
Do sprawozdań nie wniesiono uwag. Sprawozdania zostały przyjęte.
Ad. 11.
Przewodniczący Jacek Ochędzan przystąpił do podjęcia uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
1) nadania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Namysłów” Panu Andriyowi Ivanovychowi Myronyak.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował kandydata do tytułu.
Przewodniczący Ochędzan przedstawił swoje stanowisko dotyczące kandydata do tytułu informując, że będzie głosował przeciwko nadaniu tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Namysłów” Panu Andriyowi Ivanovychowi Myronyak.
Wiceprzewodniczący Dzidowski poinformował, że wszystkie projekty uchwał dotyczące nadania tytułów zostały zaopiniowane pozytywnie.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, głosów „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 546/VIII/22.
2) nadania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Namysłów” Panu Thomasowi Zschornak.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował kandydata do tytułu.
Radny Julian Kruszyński wyraził swoje pełne poparcie dla uhonorowania Pana Thomasa Zschornak tytułem „Honorowy Obywatel Gminy Namysłów”.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 547/VIII/22.
3) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Pani Janinie Rudawskiej.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował zasługi kandydatki do tytułu.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 548/VIII/22.
4) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Panu Leszkowi Głowackiemu.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował zasługi kandydata do tytułu.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 549/VIII/22.
5) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Panu Jarosławowi Iwanyszczukowi.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował zasługi kandydata do tytułu.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 550/VIII/22.
6) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Ks. Janowi Kurconiowi.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował zasługi kandydata do tytułu.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu, głosów „przeciw” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 551/VIII/22.
7) nadania tytułu „Zasłużony Obywatel Gminy Namysłów” Panu Włodzimierzowi Ożga.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zaprezentował zasługi kandydata do tytułu.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 552/VIII/22.
8) zmiany Uchwały nr 474/VIII/21 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zobowiązania Gminy Namysłów jako członka zwyczajnego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak z siedzibą w Dobrzeniu Wielkim do udziału w opracowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju i współpracy z tym Stowarzyszeniem w kolejnym okresie programowania w latach 2023-2027.
Wiceburmistrz Krzysztof Mucha zabrał głos w temacie zmiany w Uchwale nr 474/VIII/21 Rady Miejskiej w Namysłowie sformułowania „w latach 2023-2027” na zapis „w latach 2021-2027”. Prosił o szczegółową informację projektodawcę – Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że wprowadzenie zmiany jest wnioskowane przez LGD Stobrawski Zielony Szlak. Okres programowania w podjętej Uchwale musi być spójny z dokumentami w Urzędzie Marszałkowskim. Przyznał rację Mecenasom, że w tym przypadku nie ma mowy o oczywistej omyłce pisarskiej, na którą powołują się przedstawiciele LGD.
Mecenas Radosław Mieszkalski stwierdził, że zawarty w Uchwale nr 474/VIII/21 błąd był błędem merytorycznym, a nie omyłką pisarską. Zwrócił uwagę na działanie Stowarzyszenia wobec Rady, które nie powinno mieć miejsca. Stwierdził, że projekt uchwały jest nieprecyzyjny. Następnie zwrócił się do Radnych i stwierdził, że podejmując przedmiotowy projekt uchwały gwarantują, że program jest merytoryczny i znają uzasadnienie konieczności zmiany lat okresu programowania.
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały zobowiązuje Gminę Namysłów do udziału w opracowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju i współpracy z LGD w kolejnym okresie programowania.
Burmistrz Stawiarski odniósł się do §2, że wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi. Zapytał, jaki udział w opracowaniu strategii miała Gmina w 2021 r. Stwierdził, że zasadne byłoby, aby Pani Prezes pojawiła się na sesji i udzieliła Radnym wszelkich informacji.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 5 radnych głosowało „przeciw”, 5 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Uchwała została podjęta – Nr 553/VIII/22.
9) podjęcia działań zmierzających do przebudowy drogi wojewódzkiej nr 451 na odcinku od ronda im. Żołnierzy Wyklętych do firmy „Velux” w Namysłowie, jako zadania priorytetowego w roku 2022-2023.
Przewodniczący Rady udzielił informacji do ww. projektu uchwały, którego jest projektodawcą.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 21 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 554/VIII/22.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jacek Fior i Radny Janusz Czubkowski. Obecnych było 19 Radnych.)
10) przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Namysłów w 2022 roku.
Radny Julian Kruszyński wyłączył się z głosowania.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 555/VIII/22.
11) zmiany uchwały Nr 540/VIII/22 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie zmiany uchwały Nr 784/VII/18 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu, głosów „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 556/VIII/22.
12) przyjęcia Programu „Polityka Prorodzinna dla Gminy Namysłów na lata 2022- 2030″.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Janusz Czubkowski, a wyszedł Radny Tomasz Łuczak. Obecnych było 19 Radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 557/VIII/22.
13) przyjęcia „Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Namysłów na lata 2022 – 2024”.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Tomasz Łuczak. Obecnych było 20 Radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 558/VIII/22.
14) nadania nazwy ulicy (ul. Letnia).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 559/VIII/22.
15) nadania nazwy ulicy (ul. Jesienna).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 560/VIII/22.
Radny Michał Wilczak złożył wniosek formalny o przerwę.
Uzgodniono, że przerwa zostanie ogłoszona po procedowaniu uchwał w sprawie nadania nazw ulicom.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jacek Fior. Obecnych było 21 Radnych.)
Radny Julian Kruszyński wnioskował, aby jednej z ulic w Namysłowie nadać nazwę prof. Witolda Zabornego.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 20 Radnych).
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zgodził się z wypowiedzią Radnego i poinformował, że na pewno postać Profesora zostanie upamiętniona. Poinformował również o zgodzie zarządcy na nadanie nazw nowym rondom w Namysłowie –Solidarności oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.
16) nadania nazwy ulicy (ul. T. Kościuszki).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 561/VIII/22.
17) nadania nazwy ulicy (ul. St. Wyspiańskiego).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 562/VIII/22.
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.
Przewodniczący Rady wznowił obrady sesji.
(Obecnych było 21 Radnych).
18) określenia zasad przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży służbowych dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli.
Mecenas Radosław Mieszkalski przypomniał, aby Radni, pełniący również funkcję sołtysa lub przewodniczącego zarządu osiedla wyłączyli się z głosowania nad projektem uchwały.
Radny Julian Kruszyński zgłosił dwie poprawki do ww. projektu uchwały – zrównanie kwot diet dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli oraz zwiększenie tej kwoty do 1000 zł. Uzasadnił swoje zdanie w tym temacie.
Radny Marek Sroga, w imieniu radnych Klubu PiS oraz radnych niezależnych, zgłosił wniosek formalny o zmianę zapisu §1 projektu uchwały, tj. zmianę kwoty diety dla sołtysów z 800 zł na 1000 zł.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski stwierdził, że jest projektodawcą ww. projektu i nie trzeba go przekonywać, że sołtysów należy docenić. Zauważył, że w poprzedniej kadencji nie było żadnych podwyżek z tego tytułu. Burmistrz przypomniał, że w bieżącej kadencji kwota diet dla sołtysów i przewodniczących wzrosła do 400 zł, a obecnie Radny Sroga zgłosił poprawkę o zwiększenie kwoty diety z wstępnie zaproponowanych w projekcie uchwały 800 zł na 1000 zł. Burmistrz Stawiarski stwierdził, że z wypowiedzi radnego Kruszyńskiego wynika, że nie rozumie różnicy między sołtysem a przewodniczącym osiedla. Dieta nie jest wynagrodzeniem, tylko zwrotem poniesionych kosztów. Burmistrz stwierdził, że w przypadku sołtysów ma to uzasadnienie, a w przypadków przewodniczących zarządów osiedli, jego zdaniem, nie. Burmistrz porównał również nakład pracy i odpowiedzialność finansową przewodniczących i sołtysów. W swojej wypowiedzi Burmistrz odniósł się również do wypowiedzi Przewodniczącego Rady na Konwencie Sołtysów.
Radny Wojciech Próchnicki zgłosił wniosek formalny o zakończenie dyskusji i przegłosowanie wniosku formalnego Radnego Srogi.
Radny Jakub Włodarczyk zwrócił się do Radnego Srogi o powtórzenie wniosku formalnego.
Radny Sroga ponownie odczytał wcześniej zgłoszony wniosek formalny.
Radny Jakub Włodarczyk zwrócił się z prośbą o odrzucenie wniosku formalnego, aby nie różnicować stawek diet dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli.
Radny Biliński dopytał Mecenasa, czy Radni, będący również sołtysem lub przewodniczącym zarządu osiedla powinni wyłączyć się z głosowania nad ww. projektem uchwały.
Mecenas Mieszkalski poinformował, że decyzja o wyłączeniu z głosowania należy do Radnych, ale taka jest sugestia.
Radny Marcin Biliński wyłączył się z głosowania nad projektem uchwały.
Radny Michał Wilczak wyłączył się z głosowania nad projektem uchwały.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Dzidowski wyłączył się z głosowania nad projektem uchwały.
Radny Tomasz Łuczak wyłączył się z głosowania nad projektem uchwały.
Radna Ewa Wolska wyłączyła się z głosowania nad projektem uchwały.
Przewodniczący Ochędzan zwrócił się z prośbą o pomoc i zapytał, czyj wniosek powinien poddać pod głosowanie.
Mecenas Mieszkalski powołał się na §46 Statutu Gminy Namysłów, że to przewodniczący rozstrzyga konflikty w zakresie wniosków formalnych. Następnie wyraził zdanie, że dalej idący wniosek został zgłoszony przez Radnego Kruszyńskiego.
Przewodniczący Ochędzan przytoczył stan faktyczny – jako pierwszy wypowiedział się Radny Kruszyński, ale nie był to wniosek formalny, następnie wniosek formalny zgłosił Radny Sroga. Wyraził obawy przed skutkami prawnymi poddania pod głosowania w pierwszej kolejności wniosku Radnego Kruszyńskiego i stwierdził, że nie byłoby problemu, gdyby Radny Sroga wycofał swój wniosek.
Burmistrz Stawiarski zabrał głos w temacie niekonsekwencji Przewodniczącego Rady dotyczącej zgłaszania uwag do projektów uchwał.
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.
Przewodniczący Rady wznowił obrady sesji i poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Radnego Kruszyńskiego.
„Za” wnioskiem Radnego Kruszyńskiego głosowało 8 radnych, 8 radnych głosowało „przeciw”.
Poprawki nie zostały uwzględnione.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Radnego Srogę.
„Za” wnioskiem Radnego Srogi głosowało 12 radnych, 1 radny głosował „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Poprawka została uwzględniona.
Radny Jakub Włodarczyk zgłosił wniosek merytoryczny o zmianę zapisu §1 ust. 2 projektu uchwały, tj. zmianę kwoty diety dla przewodniczących zarządów osiedli z 400 zł na 600 zł.
Przewodniczący Ochędzan zwrócił się o opinię prawną dotyczącą zgłoszonego wniosku.
Mecenas Mieszkalski wyraził zdanie, że zgłoszony wniosek powinien zostać poddany pod głosowanie.
Wiceprzewodniczący Dzidowski odniósł się do wypowiedzi Burmistrza Stawiarskiego dotyczącej przewodniczących zarządów osiedli.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Radnego Jakuba Włodarczyka.
„Za” wnioskiem Radnego Jakuba Włodarczyka głosowało 9 radnych, 7 radnych głosowało „przeciw”.
Poprawka została uwzględniona.
Przewodniczący Ochędzan odczytał ww. projekt uchwały zawierający przegłosowane zmiany.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu, głosów „przeciw” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 563/VIII/22.
19) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Jastrzębiu.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jacek Fior. Obecnych było 20 radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 564/VIII/22.
20) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Namysłowie.
(W tym punkcie sesji wyszedł Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 19 radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 565/VIII/22.
21) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Mikowicach.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 566/VIII/22.
22) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Mikowicach.
(W tym punkcie sesji wrócił Radny Jakub Włodarczyk. Obecnych było 20 radnych).
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 567/VIII/22.
23) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022-2036.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 4 radnych „wstrzymało się” od głosu, głosów „przeciw” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 568/VIII/22.
24) zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2022 rok.
Skarbnik gminy Anna Stec-Kołotyło udzieliła wyjaśnień dotyczących zmian wprowadzonych do projektu uchwały, którego zaktualizowaną wersję Radni otrzymali w dniu wczorajszym. Pani Skarbnik poinformowała, że dodano zapis o upoważnieniu Burmistrza do dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków, w tym dokonywania przeniesień wydatków między działami w klasyfikacji budżetowej w celu realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pani Skarbnik wyliczyła zadania, jakie są prowadzone przez Gminę Namysłów na rzecz pomocy Ukraińcom.
Wiceprzewodniczący Artur Włodarczyk zapytał o zwiększone wydatki na działania promocyjne szczepień wśród mieszkańców gminy przeciw Covid-19.
Burmistrz Stawiarski stwierdził, że nadal należy przekonywać mieszkańców do szczepień przeciwko Covid-19 i przypomniał, że odsetek zaszczepienia przyczynił się do pozyskania przez Gminę Namysłów miliona złotych, z czego kwotą 600 tys. zł wsparto namysłowski szpital. Burmistrz wyjaśnił, że obecnie mają zostać przygotowane gadżety oraz zorganizowane spotkania i akcje promocyjne. Zwrócił też uwagę na napływ ludności ukraińskiej, która jest w głównej mierze niezaszczepiona i z czasem, działania promocyjne zachęcające do szczepień, będą musiały być przygotowane w języku ukraińskim.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu, głosów „przeciw” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 569/VIII/22.
25) określenia zasad zwiększenia środków funduszu sołeckiego.
Radny Jakub Włodarczyk, jako jeden z wnioskodawców, zwrócił się z prośbą o poparcie przedłożonego projektu uchwały.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski poinformował, że popiera przedłożony projekt uchwały.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu, głosów „przeciw” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 570/VIII/22.
26) utworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 20 radnych, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 571/VIII/22.
27) uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025.
„Za” podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu, głosów „przeciw” nie było.
Uchwała została podjęta – Nr 572/VIII/22.
Ad. 12.
„Za” przyjęciem protokołu z XLIV sesji głosowało 18 radnych, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu. Protokół został przyjęty.
„Za” przyjęciem protokołu z XLV sesji głosowało 18 radnych, 1 radny „wstrzymał się” od głosu, 1 radny wyłączył się z głosowania. Protokół został przyjęty.
Ad. 13.
Przewodniczący Rady o godzinie 12.02 zamknął obrady sesji.
Przewodniczący Rady
Jacek Ochędzan
Protokołowała
Justyna Cieślak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS