Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczący przesunięcia do 1 kwietnia 2025 r. terminu przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej, skierowano w środę do sejmowej Komisji Zdrowia. Poprawkę zgłosił klub PiS.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), podmioty wchodzące w jej skład powinny przekazywać dane o sprawowanej opiece onkologicznej od momentu ogłoszenia wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do KSO, tj. od dnia 1 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że konieczne jest przesunięcie tego terminu na dzień 1 kwietnia 2025 r. z uwagi na brak gotowości technicznej do wdrożenia tego rozwiązania po stronie podmiotów wchodzących w skład KSO.
Podczas środowego sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej minister zdrowia Izabela Leszczyna zauważyła, że z prośbą o nowelizację ustawy zwróciła się do resortu zdrowia powołana w ubiegłym roku Krajowa Rada Onkologiczna. “To oni piszą, że trzeba znowelizować ustawę. A jeśli mamy ją znowelizować – nie możemy wprowadzić KSO w kwietniu” – podkreśliła.
“Będę nad ustawa pracowała z Krajową Radą Onkologiczną (…). Musimy naprawić rzeczy, które umknęły uwadze i nie są dobre” – podkreśliła minister zdrowia.
Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) przyznała, że ma wątpliwości uwagi co do “odroczenia” terminów, o których mowa w projekcie. “Nieprawdą jest to, co powiedziała wczoraj na komisji zdrowia minister zdrowia, że jeśli KSO wejdzie od 1 kwietnia br. to 7 tysięcy, czy większa liczba pacjentów, zostanie całkowicie pozbawiona opieki” – podkreśliła.
Jej zdaniem nie ma potrzeby prolongowania wejścia w życia całej ustawy – można dostosować część artykułów. W imieniu klubu PiS złożyła poprawkę, która – jak mówiła – daje możliwość wprowadzenia wcześniej niż przed 2025 rokiem możliwości “ucyfrowienia systemu”.
Zdaniem Norberta Pietrykowskiego (Polska 2050-3D) ustawa w stanie obecnym wyklucza 259 szpitali z opłat za finansowanie leczenia onkologicznego. “Z dnia na dzień 7,5 tys. pacjentów traci możliwość leczenia onkologicznego, a na to nie możemy sobie pozwolić” – powiedział. Dlatego – jak mówił – nowelizacja ustawy jest niezbędna.
Zgodził się z nim Radosław Lubczyk (PSL-3D). “Pani minister Izabela Leszczyna dała nam nadzieję, że to stanie się jak najszybciej. Przesunięcie tej ustawy o rok to baza, ale mam nadzieję, że stanie się to dużo szybciej” – powiedział Lubczyk.
Joanna Wicha (Lewica) zauważyła, że KSO miała być systemem, który usprawni ścieżkę leczenia pacjentów onkologicznych. “Dla nich skuteczne leczenie z jasną ścieżką jest fundamentalne. Liczy się każdy dzień” – podkreśliła.
Dodała, że przy projektowaniu ustawy doszło do zaniedbań – np. 130 mln zł wydano na pilotaż. “Nikt nie wie, jaki był jego efekt i jak wpłynął na kształt ustawy. (…) Strona społeczna nie otrzymała dokumentów, o które wnioskowała w ramach informacji publicznej. Pacjenci nie wiedzieli często, że brali udział w pilotażu” – tłumaczyła. Zaakcentowała, że Lewica jest za projektem nowelizacji “dla dobra pacjenta i wszystkich”.
Grzegorz Adam Płaczek (Konfederacja) podkreślił, że ochrona zdrowia znajduje się w pogłębiającym się kryzysie. “Żadna KSO nie rozwiąże systemowo problemów pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór. Należy nie tyle wprowadzać moduły i komplikować nadal system, ile wprowadzać konkurencyjne mechanizmy oraz biznesowe, a nie biurokratyczne standardy zarządzania” – dodał.
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze – na poziomie podstawowym. Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta ma być na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.
Projektowana nowela wprowadza zmianę terminu pierwszej kwalifikacji placówek na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej. Ma ona zostać przeprowadzona do 31 marca 2025 r. Ma to m.in. pozwolić NFZ na rzetelną weryfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod względem kryteriów warunkujących przynależność do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Zmiana terminu ma również zapewnić podmiotom czas niezbędny na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi.
Projekt przewiduje także przesunięcia terminu realizacji obowiązku nałożonego na podmioty wchodzące w skład KSO przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej z 1 kwietnia 2024 r. na 1 kwietnia 2025 r.
Nowelizacja zakłada również, że przepisy dotyczące zapisów na pierwszorazowe świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie onkologii wejdą w życie 1 lipca 2025 r. Jak wyjaśniono, ma to związek z koniecznością przyjęcie odpowiednich zmian prawnych w zakresie centralnej e-rejestracji.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) z 9 marca 2023 r., podmioty wykonujące działalność leczniczą, a niewchodzące w skład KSO, nie będą uprawnione do realizacji opieki onkologicznej w ramach zawartej z NFZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Projektowana nowelizacja zakłada zmianę tego terminu na 1 kwietnia 2025 r. Nowela ma wejść w życie 31 marca 2024 r.(PAP)
Autorka: Agata Zbieg
Aktualizacja: 21/02/2024 15:14
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS