Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, której głównym celem jest rozwijanie szeroko rozumianych kompetencji społecznych.
Projekt „MÓZG_nie_SIADA” jest realizowany przez zespół w składzie: Olga Kalińska, Alicja Kowalska, Oliwia Grzelak, Kacper Dziubak , Katarzyna Bajera oraz Weronika Szostak (mentor Agnieszka Karwowska, konsultacje Agnieszka Szyszkowska). Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki objął honorowym patronatem działania.
Głównym celem realizowanej kampanii społecznej „Mózg nie siada” jest rozpowszechnianie wiedzy odnośnie chorób i zaburzeń psychicznych wśród młodzieży. „Wybór tematu i grupy docelowej wynika z analizy anonimowej ankiety, którą przeprowadziliśmy. Wzięło w niej udział 407 osób, w wieku od 15 do 21 lat a wyniki nie napawają optymizmem. Aż 75% respondentów uważa, że poziom edukacji szkolnej na temat zaburzeń i chorób psychicznych jest ZŁY. 44% ankietowanych nie wie gdzie w jego okolicy znajduje się poradnia psychologiczna. Jednocześnie aż 95% badanych twierdzi, że edukacja na temat chorób oraz zaburzeń psychicznych jest ważna. 34% badanych ocenia swoje zdrowie psychiczne ŹLE a tylko 12% bardzo dobrze. 24% młodzieży nie skorzystałoby z pomocy specjalistów gdyby zaistniała taka potrzeba chociaż 95% respondentów uważa, że korzystanie z pomocy specjalistów nie jest powodem do wstydu” – piszą uczestniczki projektu.
Tylko 20% respondentów wersyfikowało swoją wiedze u psychologa, 10% u nauczycieli i lekarzy i 5% u pedagoga. Brak wiedzy na temat zdrowia psychicznego może powodować nie tylko opóźnioną reakcję na pojawiające się zaburzenia, lecz także skutkuje wykluczeniem osób chorych. „Dlatego chcemy aby osoby z zaburzeniami psychicznymi nie były wykluczone ze społeczeństwa, mogły uzyskać wsparcie i akceptacje. Niestety brak wiedzy na temat chorób psychicznych sprawia, że unikamy ludzi z tego typu problemami. Dlatego naszym mottem są słowa Platona „Lęk jest wynikiem niewiedzy”, wiedza pozwoli nam wspierać w życiu codziennym tych, którzy tego wsparcia potrzebują!” – podkreślają uczniowie Ekonomika.
Projekt „MÓZG_nie_SIADA” jest źródłem energii i inspiracji. „Naszą siłą do działania jest świadomość, że dzięki naszemu zaangażowaniu wiele osób otrzyma niezbędną pomoc, otuchę i słowa wsparcia, których potrzebowały. Kto wie? Może właśnie ktoś z Was czytając nasze posty publikowane w mediach społecznościowych odnajdzie wsparcie, zrozumienie i znajdzie impuls do szukania pomocy. Dlatego serdecznie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych stron na platformie Facebook, Instagram oraz Tik tTok pod nazwą MÓZG_nie_SIADA gdzie przekazujemy rzetelną i sprawdzoną wiedzę na temat chorób i zaburzeń psychicznych” – dodają.
mat. pras., opr. red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS