A A+ A++

Projekt KE zakłada ograniczenie bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla większości branż

03.09.2020r. 08:28

W przypadku większości branż objętych rynkiem uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, w ciągu najbliższych pięciu lat, jak zakłada projekt KE, darmowe uprawnienia zostałyby zredukowane, co potencjalnie kosztowałoby największych zanieczyszczających miliony euro.
Rynek uprawnień do emisji CO2, to główna polityka UE mająca na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Przemysł otrzymuje darmowe uprawnienia, ale kiedy są niewystarczające, zmuszony jest do ich kupowania.

W obecnym projekcie KE limity bezpłatnych uprawnień są zmniejszone.

Spośród 52 produktów przemysłowych, których wytwarzanie związane jest z emisjami, 43 zostaną objęte maksymalnym możliwym obniżeniem wskaźnika referencyjnego, który określa ich bezpłatne uprawnienia w ciągu najbliższych pięciu lat.
Branże zajmujące się ich wytwarzaniem (m.in. producenci wyrobów rafineryjnych, koksu, żeliwa, wapna, amoniaku, produktów celulozowo-papierniczych) otrzymywałyby w latach 2021-2025 średnio o 24 proc. mniej bezpłatnych uprawnień na tonę wyprodukowanego produktu w porównaniu z kwotą jaką uzyskałyby obecnie.

Minimalne obniżenie ilości darmowych uprawnień (o 3 proc.) objęło producentów aluminium oraz metali używanych do produkcji stali.

Proponowane zapisy mogą ulec zmianie, zanim Komisja opublikuje ostateczną listę do końca roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„ Co wiem o PSR” – konkurs na portalu Facebook Urzędu Statystycznego w Łodzi
Następny artykuł[Akt Prawny] w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Lidzbark Warmiński na rok szkolny 2020/2021