Sejm skierował do dalszych prac poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada częściową dekryminalizację przerwania ciąży za zgodą kobiety i pomocy w samodzielnej aborcji. Przypomnijmy, że w lipcu br. Sejm odrzucił przyjęcie nowelizacji.
Podczas piątkowych obrad zagłosowano przeciwko poprawce Prawa i Sprawiedliwości zakładającej całkowite odrzucenie nowelizacji Kodeksu karnego. Za przyjęciem poprawki było 216 posłów, za jej odrzuceniem – 232 posłów, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.
Przyjęcie proponowanej zmiany w Kodeksie karnym oznaczałaby, że osoby pomagające kobiecie w dokonaniu aborcji do 12 tygodnia ciąży nie ponosiłyby za to żadnej odpowiedzialności, również w przypadku ewentualnej śmierci kobiety. Po 12 tygodniu ciąży odpowiedzialność ta byłaby mniejsza, niż przewidywana dotychczas w Kodeksie karnym.
Projekt noweli zakłada też, że lekarz dokonujący aborcji nawet do 9 miesiąca ciąży, w przypadku ciężkich wad dziecka, nie popełniałby przestępstwa.
Warto zaznaczyć, że z analizy przygotowanej przez konstytucjonalistów, posłów i organizacje opowiadające się za ochroną życia, projekt depenalizacji aborcji jest niezgodny z Konstytucją RP, nielogiczny wobec ustawy z 1993 r. oraz prowadzi do aborcji „na życzenie”, a nawet uchyla furtkę dla trudnej do udowodnienia aborcji pod przymusem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS