19 listopada 2020 roku radni przyjęli program współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi na rok 2021. Na realizacją zadań objętych programem przeznaczonych zostanie ponad 34 mln złotych.
Program został przygotowany na podstawie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W programie współpracy z NGO-ami na rok 2021, ze względu na pandemię COVID-19, pojawił się zapis dotyczący racjonalizacji wydatków i niezaciągania zobowiązań finansowych w sytuacji, gdy kontynuacja lub realizacja zadania będzie niemożliwa oraz informowania gminy o zagrożeniu wykonania umowy dotacyjnej. W programie wprowadzono także zapis dotyczący uwzględniania, w miarę możliwości, aspektów społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych – ta tematyka będzie uwzględniana w dokumentach i procedurach wewnętrznych związanych z zamówieniami.
Na wspieranie zadań realizowanych przez organizację pozarządowe w ramach programu przeznaczono ponad 34 mln złotych. Projekt określa trzy grupy zadań priorytetowych, które będą wspieranie w ramach programu.
I grupa obejmuje zadania z zakresu:
– ochrony i promocji zdrowia,
– pomocy społecznej.
– wspierania osób z niepełnosprawnościami,
– wspierania osób starszych, w szczególności niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
– profilaktyki uzależnień i i przeciwdziałania patologiom społecznym,
– wspierania rodziny,
– bezpieczeństwa,
– ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, edukacji mającej na celu wyrabianie prawidłowych postaw wobec środowiska i przyrody ożywionej.
II grupa to zadania wspierające dzieci i młodzież (w tym wspieranie edukacji i wychowania) oraz działania na rzecz ożywienia gospodarczego i przeciwdziałania pogłębiania się kryzysu ekonomicznego (promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy oraz wspierania rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości).
III grupa to zadania, które realizowane będą w miarę możliwości finansowych Gminy Miasta Toruń w 2021 roku, przy uwzględnieniu obowiązujących życia publicznego. Będą one dotyczyły:
– kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, promocji osiągnięć kulturalnych Torunia,
– turystyki i krajoznawstwa, w tym promocję marki Toruń w kraju i za granicą,
– rozwoju sportu i upowszechnienia rekreacji i kultury fizycznej,
– wspierania organizacji pozarządowych poprzez dofinansowanie wkładu własnego do projektów realizujących zadania własne gminy, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych oraz z funduszy krajowych,
– wspierania rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych,
– wspierania macierzyństwa i rodzicielstwa,
– nieodpłatnego poradnictwa prawnego,
– rewitalizacji.
Program powstał w procedurze partycypacji i był konsultowany z Radą Pożytku Publicznego, które pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Radni jednogłośnie przyjęli projekt wraz z autopoprawką.
Uchwała wraz z autopoprawką można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej – aby przejść do strony w BIP-ie kliknij tutaj.
fot. Małgorzata Litwin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS