Od 1 października 2024 roku rodzice dzieci do lat trzech będą mogli skorzystać z nowego programu wsparcia. Świadczenie „Aktywnie w żłobku”, które zastąpi dotychczasowe dofinansowanie „żłobkowe”, ma przynieść większe wsparcie finansowe, z maksymalną dopłatą wynoszącą 1500 złotych miesięcznie. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, kwota ta może wzrosnąć nawet do 1900 złotych. Należy jednak pamiętać, że świadczenie to, podobnie jak wcześniejsze dofinansowanie, nie obejmuje kosztów wyżywienia.
Rodzice i opiekunowie dzieci, które uczęszczają do żłobków, klubów dziecięcych lub korzystają z dziennego opiekuna, będą mogli składać wnioski o nowe świadczenie od 1 października. Ci, którzy już w wrześniu posłali swoje dzieci do żłobka, powinni do końca tego miesiąca złożyć wniosek o dofinansowanie na dotychczasowych zasadach, aby otrzymać 400 złotych za wrzesień. Środki te będą przekazane żłobkowi w październiku.
Od 1 października będzie można już składać wnioski o świadczenie „Aktywnie w żłobku”, a zaleca się, aby zrobić to jak najszybciej w październiku, aby środki w nowej wysokości mogły wpłynąć na konto placówki jeszcze przed końcem listopada.
Rodzice dzieci, które od dłuższego czasu korzystają z usług żłobków, również powinni złożyć wniosek o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku” w październiku. Choć formalnie mają na to czas do końca grudnia, wcześniejsze złożenie wniosku wiąże się z szybszą wypłatą pieniędzy na konto placówki. Świadczenie przysługuje od października, więc wcześniejsze dopełnienie formalności usprawni wypłatę.
Wnioski o świadczenie „Aktywnie w żłobku” będą dostępne wyłącznie w formie elektronicznej. Rodzice mogą je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (eZUS), aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną. Program ten jest częścią większego pakietu wsparcia „Aktywny Rodzic”, który wprowadza również inne świadczenia, takie jak „Aktywni rodzice w pracy” oraz „Aktywnie w domu”.
W danym miesiącu na jedno dziecko można pobierać tylko jedno z wymienionych świadczeń. Szczegółowe informacje dotyczące programu można znaleźć na stronie ZUS.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS