A A+ A++

Na dzisiejszej sesji będzie głosowany program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Krakowa, który służyć ma przede wszystkim aktualizacji informacji o ilości azbestu w Krakowie.

Fot. Pixabay

Azbest to materiał pochodzenia krzemowego, w Polsce był masowo używany w budownictwie. Często stosowano go jako pokrycie dachowe, elewacyjne czy do przewodów wentylacyjnych. Niestety, wdychanie włókien azbestu zawieszonych w powietrzu jest niebezpieczne dla zdrowia, a samodzielne usuwanie tego materiału, powoduje uwalnianie azbestowych włókien do powietrza i może stać się przyczyną wielu chorób. Prace te muszą być wykonywane przez specjalistyczną firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia.

Usuwanie wyrobów zawierających azbest oraz odpadów azbestowych jest realizowane już od 2015 r. Wystarczyło złożyć odpowiedni wniosek, mieć uregulowany stan prawny nieruchomości, a w przypadku demontażu pokrycia dachowego również zgłoszenie do Wydziału Architektury UMK, by uzyskać pomoc miasta. Polegała ona na  świadczeniu usługi  usuwania wyrobów azbestowych z pokryć dachowych i elewacji oraz usuwaniu odpadów azbestowych na koszt Gminy Miejskiej Kraków.  Prace były prowadzone przez wybraną firmę, która przyjeżdżała na wskazane miejsce i wykonywała usługę. Beneficjentami tych działań mogły być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a program cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Początkowo projekt był finansowany ze środków budżetu miasta Krakowa. Później realizacja programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Krakowa prowadzona była w oparciu o pozyskane środki unijne. W trakcie trwania realizacji programu usunięto 2 093,23 ton wyrobów zawierających azbest.

Głosowany dzisiaj dokument zawiera  informacje na temat ilości wyrobów zawierających azbest uzyskaną po przeprowadzonej w 2023 r. ponownej inwentaryzacji tych wyrobów występujących na terenie miasta i założeń co do ich usunięcia do 2032 r.  Program jest spójny z rządowym Programem „Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032”. Celem Programu jest wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych i środowiskowych spowodowanych azbestem, poprzez sukcesywne usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów i odpadów zawierających azbest.

Uchwalenie zmiany programu nie wiąże się w chwili obecnej z rozpoczęciem jakiegokolwiek dofinansowania. Wstępnie UMK planuje  ponowne uruchomienie realizacji programu usuwania azbestu od 2025 r., jednak wymaga to zarezerwowania i przyznania środków finansowych na ten cel w budżecie miasta.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami, wyroby zawierające azbest mogą być wykorzystywane do 2032 r.


pokaż metkę


Autor:

Dominika Jaźwiecka-Bujalska


Osoba publikująca:

MARTA MANIECKA


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-08-28


Data aktualizacji:

2024-08-28

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudowa Instalacji Odzysku Energii tzw. spalarni śmieci w Starachowicach. Prokuratura sprawdzi
Następny artykułСтаросту села на Львівщині затримали за переправлення ухилянта за кордон