R e k l a m a
Program Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka 40 plus” właśnie został przedłużony do końca 2024 roku. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby, które skończyły 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Do tej pory w województwie łódzkim z programu skorzystało z 124 tys. pacjentów. Najczęściej były to kobiety.
Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje
W ramach programu „Profilaktyka 40 plus” dostępne są bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania pacjent otrzyma w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełni. Pakiet badań dla pań może zawierać:
R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
- morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP),
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Dodatkowo mężczyźni mogą mieć zbadany poziom PSA (antygenu swoistego dla stercza), które jest podstawowym badaniem przesiewowym wczesnych postaci raka prostaty.
– To bardzo ważne badanie, także dla osób tuż po czterdziestce. W tym wieku określamy poziom wyjściowy tego hormonu – mówi Michał Matyjaszczyk kierownik przychodni POZ w ICZMP. – Norma jest bardzo szeroka, warto wiedzieć z jakiego poziomu startujemy, by móc później łatwo stwierdzić czy wzrósł. Warto odebrane wyniki zanieść do swojego lekarza rodzinnego i skonsultować, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że są w porządku – mówi.
Morfologia krwi, którą także można sobie zlecić w ramach profilaktyki 40+, pozwala wykryć nowotwory krwi, takie jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa, chłoniaki czy szpiczak. Badanie moczu to także proste, ale ważne badanie: jest jednym z badań przesiewowych i może przynieść dużo informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, np. czy jest infekcja układu moczowego, pozwala też monitorować choroby układu moczowego i choroby nerek.
Badania w ramach programu – stężenie choleste … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS