Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
W 2019 roku na terenie Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich podejmowano działania zmierzające do zatrudnienia jak największej liczby osób pozbawionych wolności. W ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” nadal na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się zatrudnienie w Oddziale Zewnętrznym w Kędzierzynie-Koźlu który od kwietnia 2018 roku jest częścią strzeleckiej „dwójki”.
Praca osadzonych w Oddziale Zewnętrznym w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z najważniejszych form oddziaływania w procesie readaptacji społecznej. Obecnie w kędzierzyńskiej jednostce penitencjarnej zatrudnionych jest ogółem 73 osadzonych (26 wewnątrz OZ i 47 poza jednostką). Do zatrudnienia przewidziani są kolejni skazani. Osadzeni zatrudnieni wewnątrz jednostki wykonują prace porządkowe oraz pomocnicze związane z normalnym funkcjonowaniem tego typu instytucji. Zatrudnieni są między innymi w warsztacie, magazynie, przy wydawaniu posiłków, sprzątaniu, itp.
Z uwagi na posiadane podgrupy półotwarte 47 skazanych z Kędzierzyna-Koźla pracuje odpłatnie poza terenem jednostki u takich kontrahentów jak: Grupa Azoty KOLTAR, Huta Małapanew w Ozimku, ZKS Łabędy w Gliwicach, FUHS Grelich w Kędzierzynie-Koźlu, FH Złom Max w Kędzierzynie-Koźlu, Drewnotrans w Nędzy, IGB Mazovia oraz w Spółdzielni Socjalnej Pszczółka w Kędzierzynie-Koźlu.
Praca, jako jedna z głównych form oddziaływania i readaptacji społecznej daje szansę bezpłatnego przyuczenia do zawodu, możliwość pozyskania środków finansowych na własne potrzeby oraz na finansowe wspieranie rodziny przez przekazywanie jej zarobionych pieniędzy. Niezmiernie istotnym jest fakt, że zarobione przez skazanych pieniądze stanowią źródło pokrycia kar pieniężnych, alimentów, a także innych zobowiązań finansowych nałożonych przez sąd. W miarę możliwości w pierwszej kolejności zatrudniani są osadzeni, którzy posiadają zadłużenia alimentacyjne. Ponadto podjęcie pracy w więzieniu stwarza osadzonym możliwość zagospodarowania czasu wolnego, a przede wszystkim uczy ich nawyku pracy.
Źródło: mjr Jarosław Timoszuk/SW Opole
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS