Pandemia, wojna na Ukrainie, inflacja i coraz droższe kredyty hipoteczne – to główne powody, dla których wiele osób odłożyło zakup mieszkania w czasie. Czy rynek nieruchomości ożywi się, gdy ruszy program Pierwsze Mieszkanie?
Program Pierwsze Mieszkanie – dla kogo i kiedy zacznie obowiązywać?
Program Pierwsze Mieszkanie to najnowszy rządowy program mieszkaniowy. Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, skorzystać z niego będzie mogła osoba:
- mająca nie więcej niż 45 lat,
- kupująca pierwsze mieszkanie – w przypadku małżeństwa czy rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka wystarczy, że tylko jedna osoba spełnia ten warunek,
- kupująca mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego.
Plusem programu Pierwsze Mieszkanie jest m.in. brak ograniczeń co do maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości. To jeden z powodów, dla których według specjalistów program może cieszyć się sporym zainteresowaniem.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach rządowych program Pierwsze Mieszkanie ruszy 1 lipca 2023 r.
Program Pierwsze Mieszkanie – na jakich zasadach?
W ramach programu Pierwsze Mieszkanie oferowane są dwa rozwiązania – Bezpieczny Kredyt 2 proc. i Konto Mieszkaniowe.
Bezpieczny Kredyt 2 proc. to propozycja skierowana do osób planujących zakup lokalu mieszkalnego w ciągu kilku kolejnych miesięcy. W jego ramach nabywca mieszkania może liczyć na pomoc finansową – oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 2 proc. Różnica między oprocentowaniem rynkowym a stawką 2 proc. będzie pokrywana z budżetu państwa. Rządowa dopłata będzie:
- dostępna przez pierwszych 10 lat okresu kredytowania,
- udzielana dla kredytów o wartości do 500 000 zł w przypadku singli i do 600 000 zł w przypadku małżeństw lub osób wychowujących co najmniej jedno dziecko.
Specjalny rachunek bankowy (czyli drugie rozwiązanie) jest dedykowany osobom chcącym odkładać środki na zakup nieruchomości. Okres oszczędzania na koncie będzie wynosić od 3 do 10 lat. Osoba, która będzie regularnie dokonywać wpłat (co najmniej 11 wpłat rocznie), otrzyma dodatkową Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Środki trzeba będzie wydać na zakup nieruchomości w okresie 5 lat od zakończenia oszczędzania.
Jak program Pierwsze Mieszkanie wpłynie na rynek nieruchomości?
Z perspektywy zarówno firm deweloperskich, jak i osób, które planowały sprzedaż nieruchomości, rok 2022 nie był udany – zainteresowanie mieszkaniami mocno spadło. Głównymi powodami były inflacja i trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego wywołane podwyższeniem stóp procentowych. Zmniejszony popyt doprowadził do nieznacznej korekty cen. Jak program Pierwsze Mieszkanie wpłynie na rynek nieruchomości? Według ekspertów może on być przyczyną ożywienia.
W wielu miastach Polski (np. w Lublinie) firmy deweloperskie mają zamiar dalej realizować inwestycje. Zanim jednak powstaną nowe osiedla, większym zainteresowaniem niż dotychczas mogą cieszyć się mieszkania na sprzedaż w Lublinie z rynku wtórnego. Ponieważ program Pierwsze Mieszkanie nie został ograniczony wyłącznie do rynku pierwotnego, to skorzystać będą mogli z niego również mieszkańcy miejscowości, w których działalność deweloperów jest ograniczona.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS