Amerykańskie wojska lądowe poinformowały o zarzuceniu programu artylerii lufowej o zwiększonej donośności ERCA (Extended Range Cannon Artillery). Tym samym opracowywana w jego ramach armatohaubica samobieżna XM1299 nie trafi do produkcji i służby. US Army zmuszona będzie stawić czoła problemom, jakie przyniesie rezygnacja z programu, i rozwiązać kwestię przyszłego kształtu swojej artylerii lufowej.
Informacje o zamknięciu programu przekazał zastępca sekretarza wojsk lądowych do spraw zakupów, logistyki i technologii Dough Bush. Powiedział on, że program nie zaspokoił pokładanych w nim nadziei, a wykryte problemy techniczne wykluczają wprowadzenie XM1299 do linii.
System oparty jest na podwoziu armatohaubicy M109A7, w której armatę M284 o długości 39 kalibrów zastąpiono działem XM907 o długości 58 kalibrów osadzonym w nowej wieży. Standardowa donośność systemu ma wynosić około 70 kilometrów, a przy zastosowaniu amunicji z gazogeneratorem ERCA ma zwalczać cele oddalone o ponad 100 kilometrów.
Nowe armatohaubice miały zostać przystosowane do używania pocisków M982 Excalibur, wspomaganych silnikiem rakietowym XM1113 i pocisków artyleryjskich rozszerzonego zasięgu XM1155. Próby precyzyjnej amunicji podkalibrowej XM1155-SC na poligonie rakietowym White Sands przeprowadzono w marcu 2023 roku. Pocisk o zwiększonym zasięgu miał mieć donośność ponad 100 kilometrów. Już jego poprzednik HVP-ER (Hyper Velocity Projectile-Extended Range) zniszczył cel oddalony o 110 kilometrów.
Informacje o problemach trapiących nową armatohaubicę zaczęły się pojawiać w ubiegłym roku. Najpoważniejszy dotyczył nadmiernego zużywania się luf podczas strzelań. Zespół inżynierów miał znaleźć rozwiązanie wykrytych wad. Bush dodał jednak, iż testy ERCA zakończyły się jesienią ubiegłego roku, a obecnie analizy wskazują, że wprowadzenie systemu do służby całkowicie mija się z celem.
Dodatkowo harmonogram projektu stanowił wyzwanie, a jego dotrzymanie wydawało się nierealne. Według początkowych założeń do końca 2023 roku sformowano by dywizjon armatohaubic XM1299 (które w służbie nosiłyby oznaczenie M109A8) składający się z dwudziestu czterech egzemplarzy. Powstało tylko dwadzieścia armatohaubic, z czego dwie przeznaczono do prób ogniowych. Dwa lata temu US Army zarzuciła inny program artylerii lufowej dalekiego zasięgu – Strategic Long Range Cannon.
Pojawia się zasadnicze pytanie: co dalej? Amerykańscy artylerzyści wielokrotnie podnosili potrzebę modernizacji i usprawnienia klasycznej artylerii. Bush poinformował, że szczegółowy plan zostanie ujęty w nowej strategii artyleryjskiej. Jej powstanie ogłosił w ubiegłym roku James Rainey, szef Army Futures Command (AFC).
Rainey stwierdził wówczas, iż do tej pory dowództwo wojsk lądowych w dużej mierze skupiało się na rozwoju precyzyjnej artylerii rakietowej dalekiego zasięgu. W wyniku obserwacji konfliktu trwającego za naszą wschodnią granicą Amerykanie doszli do wniosku, że możliwość precyzyjnego rażenia przeciwnika na dalekich dystansach jest bardzo ważne, jednak konwencjonalna artyleria jest równie kluczowa.
Dokument ma zostać opublikowany pod koniec roku, można jednak założyć już teraz, że anulowanie postępowania ma związek z wnioskami wyciągniętymi podczas tworzenia strategii. Zwłaszcza biorąc pod uwagę słowa Busha. US Army w połowie roku ma rozpocząć analizę obecnie znajdujących się w produkcji systemów artyleryjskich i nabojów. Warto podkreślić, że pod uwagę brane będą również konstrukcje zagraniczne.
Obecnie artyleria US Army opiera się na armatohaubicach M109A6/A7 i ciągnionych M777, których działa mają lufy o długości 39 kalibrów. Wpływa to na mniejszą donośność względem zagranicznych systemów. Praktycznie wszystkie współczesne systemy artyleryjskie, jak polskie Kraby, niemieckie PzH 2000 czy szwedzkie Archery, wykorzystują lufę o długości 52 kalibrów. Pozwala to na rażenie celów przy użyciu standardowej amunicji na odległość nawet 40 kilometrów. Amerykańskie Paladiny mogą osiągnąć zbliżoną donośność wyłącznie za pomocą zdecydowanie droższej amunicji o zwiększonej donośności, co nie jest ekonomicznym rozwiązaniem z uwagi na koszty.
Bush dodał również, iż podstawowe założenie towarzyszące programowi ERCA – rażenie przeciwnika spoza jego donośności ognia – pozostaje podstawą w prowadzonej analizie. Jeśli testy porównawcze i analiza tynku wykażą, że obrana ścieżka będzie słuszna, US Army przeznaczy 50 milionów dolarów na dalsze prace. Warto jednak dodać, że mimo zakończenia programu ERCA postępowania mające na celu stworzenie pocisków artyleryjskich nowej generacji będą kontynuowane. Zapowiadana strategia ma uwzględniać również, w jakich jednostkach wykorzystywana będzie artyleria o trakcji gąsienicowej, kołowa lub holowana.
Ciekawy jest wątek zagranicznych systemów L/52 w służbie US Army. Oczywiście o ewentualny kontrakt powalczą praktycznie wszyscy zagraniczni producenci artylerii z Europy i Azji, ale amerykański przemysł, mimo że US Army wykorzystuje wyłącznie lufy L/39, opracował własne rozwiązanie w standardzie L/52.
W październiku ubiegłego roku BAE Systems zaprezentowało M109A7 z niemiecką armatą Rheinmetall L/52. Nową wersję słynnego Paladina oznaczono roboczo M109-52. Według producenta wymiana armaty na nową z dłuższą lufą pozwoli w prosty i tani sposób znacząco podnieść możliwości zwalczania celów na większych dystansach. System w ubiegłym roku przeszedł strzelania na poligonie w Camp Ripley w Minnesocie. Na ten rok przewidziano dodatkowe strzelania przy wykorzystaniu różnych rodzajów amunicji. Z drugiej strony niedawno amerykańscy artylerzyści odebrali moździerz samobieżny XM1287 Mortar Carrier Vehicle. Wóz powstał przez integrację wieży ze 120-milimetrowym moździerzem NEMO fińskiego przedsiębiorstwa Patria Land Systems z podwoziem opancerzonego pojazdu wielozadaniowego AMPV.
Beautiful slow motion shot of an M109-52 shot. M109-52 – modernization of the M109 with the installation of a 155 mm Rheinmetall L52 system, a very likely candidate for a large-scale modernization of the 109x, bringing them to the level of the PzH 2000. pic.twitter.com/HI9Ev2f6bd
— Per Ekstrom (@PerEkstrom1) November 28, 2023
US Army
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS